Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Zorlu O&M işletme ve bakım hizmetinde ‘emre amade’

Yurtiçinde ve yurtdışında doğalgaz kombine çevrim, kojenerasyon, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal santrallerine komple işletme ve bakım hizmeti sunan Zorlu O&M, ‘emre amadelik’ garantisiyle sektöründe ‘fark’ yaratıyor. Zorlu O&M’in Genel Müdürü Mehmet Erdoğan Güneş, “Grubumuzun geniş hizmet yelpazesi sayesinde birçok alanda uzmanlaşarak, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını doğru analiz ediyor ve hızlı çözümler üretiyoruz” diyor.

zorlu.jpg

İlk Türk bakım ve işletme şirketi olarak 2000 yılında kurulan Zorlu O&M, gerçekleştirdiği başarılı projelerle büyümesini sürdürüyor Sektöre Zorlu Enerji’nin Bursa ve Lüleburgaz Doğalgaz Kombine Çevrim Santralleri’nin bakım hizmetlerini üstelenerek giriş yapan şirket, bugün 8 farklı ülkede kojenerasyon ve kombine çevrim termik santraller ile hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal santralleri ihtiva eden çok geniş bir müşteri portföyüne işletme ve bakım hizmeti veriyor. Misyonunu; hızlı ve optimum maliyetli işletme ve bakım hizmetini 7/24 saat sunmak olarak belirleyen Zorlu O&M “Yüksek verim” ve “ “emre amadelik” garantisiyle sektöründe “fark” yaratıyor.

 

50 gaz türbinin zorlu o&m’e emanet

 

Özellikle LM serisi gaz türbinlerinde 12 yıllık tecrübeye sahip olduklarını belirten Zorlu O&M Genel Müdürü Mehmet Erdoğan Güneş, portföylerinde yaklaşık 50 adet gaz türbininin bakım sorumluluğu olduğunu söylüyor.

Zorlu O&M olarak LM6000 gaz türbinleri konusunda türbin değişimi, hot section değişimleri, top case, kontrol sistemi bakımları, montaj ve demontajın yanı sıra overhaul seviyesi dahil her türlü bakımı gerçekleştirecek ekipman ve tecrübeye sahip olduklarının altını çizen Güneş,  “Gaz türbini bakımları dışında her türlü santral ekipmanları konusunda da hizmetlerimi bulunmaktadır. Ayrıca, buhar türbinleri, kazan, demineralize tesisleri, orta ve düşük gerilim teçhizatı, kontrol sistemi/SCADA,  kompresörler ve bunların yardımcı teçhizatlarının bakımlarını da üstlenerek santral işletilmesi de dahil olmak üzere tam kapsamlı bakım ve onarım hizmeti sağlıyoruz” diyor.

 

THY teknik ortaklığı ile güçlendi

 

Güneş, yurtdışında aralarında Yunanistan, Pakistan, Kuveyt, Türkmenistan, Rusya, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerin de bulunduğu dünyada 8 farklı ülkede faaliyet yürüttüklerinin altını çizerek şunları aktarıyor: “Grubumuzun yurtdışı yatırımları arasında yer alan Rusya’daki iki doğalgaz santrali projesi ve Pakistan’da birinci fazı tamamlanan rüzgar santraline de işletim ve bakım hizmeti veriyoruz. İsrail’de ise toplam 1000 MW kurulu kapasitenin üzerinde 3 ayrı santralde 25 yıllık işletme ve bakım sözleşmelerimiz bulunuyor. Kojenerasyon alanında da komple santral işletme ve bakım hizmeti sunuyoruz. Yalova, Lüleburgaz, İsrail ve Rusya’da bulunan kojenerasyon tesislerine O&M hizmeti veriyoruz.”

Zorlu O&M olarak uçak ve uçak komponentleri bakım ve onarım alanında faaliyet gösteren THY Teknik A.Ş. ile geçen yılın Haziran ayında Türkbine adlı bir şirket kurduklarını hatırlatan Güneş, bu şirketle gaz türbini ve uçak motorlarına fabrika seviyesi bakım, onarım hizmeti verdiklerini söylüyor.

 

Bakım masrafı yatırımı solluyor

 

Sektörde yaşanan sorunlara da dikkat çeken Zorlu O&M Genel Müdürü Mehmet Erdoğan Güneş, bunları şöyle sıralıyor: “Yedek malzeme sıkıntısı ve teknik bilgiye erişim konuları sıklıkla sektör gündemini meşgul ediyor. Enerji santrallerinin yüksek bakım maliyetleri imalatçı firmaların sahip oldukları teknik bilgi ve donanım avantajlarını pazar hakimiyetlerini sürdürebilmek için kullanmalarına olanak veriyor. Sektörün gelişmesi ve rekabetçi pazarın oluşabilmesi için nitelikli personel ihtiyacının giderilmesi önemli konular arasında yer alıyor. Enerji santrallerinin yaklaşık 20 yıl ömürleri olduğunu düşünürsek, yatırım aşamasında harcanan her bir liraya karşılık, yaklaşık bir buçuk, iki liralık işletme ve bakım masrafı olduğunu söyleyebiliriz.”

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz