Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Afşin-Elbistan’a 12 milyar dolarlık yatırım

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında Afşin-Elbistan Kömür Havzası’nda 12 milyar dolar yatırımla 8 bin MW’lik elektrik santrali kurumunu içeren anlaşma imzaladı. Yatırımla 1,2 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçilmiş olacak.

afsin_elbistan_yatirim.jpg

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında “Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşma'” imzalandı. Anlaşmanın hayata geçmesiyle bölgede toplam 12 milyar dolarlık yatırımın yapılması planlanıyor. Bu yatırımlarla bölgeden toplam 85 milyon ton/yıl kömür, karşılığında da 45 milyar kWh/yıl enerji üretilecek.

 

TÜrkiye’deki linyitin %40 bu bölgede

İşbirliği anlaşması için JW Marriott Otel’de düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli kömürde önümüzdeki 11 yıl içinde 18 bin MW’lar seviyesindeki güce ulaşılmak istendiğini belirtti. Yeni yapacakları santrallerin bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, “Bunun en büyüğü Afşin-Elbistan’da olacak. Türkiye’deki linyitlerin yaklaşık yüzde 40’ı bu havzada bulunuyor. Dikkatli bir çalışma yapacağız. Yerli kömürümüzü ülkemize kazandıracağız” dedi. Dünyada petrol ve doğal gazın fiyatının artmasıyla beraber kömüre rağbetin azaltmadığını ifade eden Bakan Yıldız, şöyle konuştu: “Her ne kadar iklim değişikliğiyle alakalı bir takım tedbirler alınmış olsa da, kömür bizim çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapacağımız projelerin arasına almış bulunuyoruz. Çünkü çevre bizim için son derece önemli. Özellikle Afşin Elbistan’da oradaki vatandaşlarımıza imtina göstereceğimizi bilmenizi isterim. Türkiye’nin kömür üretimi de kömür tüketimi de geçtiğimiz yıl yüzde 5,1 düzeyinde, Türkiye’deki elektrik kurulu gücü ise yüzde 8’ler civarında arttı.” Bakan Yıldız, BAE ile enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda da işbirliği yapabilecekleri konuların olduğunu belirterek, bu konuda somut adımların atılacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

Üretimin karşılığı 8 milyar m3 doğal gaz olacak

Afşin-Elbistan Havzası’nda 2 bin 800 MW gücünde 2 santralin bulunduğunu belirten Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ise, Türkiye ile BAE arasında imzalanacak işbirliği anlaşması sayesinde 7-8 bin MW’lık ilave kapasitenin ülkeye kazandırılacağını bildirdi. Kapasiteyle yıllık 55-60 milyar kWh elektrik üretiminin gerçekleştirileceğini dile getiren Alış, söz konusu üretim sayesinde 8 milyar metreküplük doğal gazın ithalatının önüne geçileceğini, bunun da değerinin yaklaşık 12 milyar doları bulduğunu söyledi.

 

‘Dünya çapında bir işbirliği olacak’

İmzalanacak anlaşmanın iki ülke arasındaki işbirliğini daha ileriye götüreceğini belirten BAE Enerji Bakanı Mohamed Bin Dhaen Al Hamlı da anlaşma aşamasına gelinmesinde iki ülkenin bilgeliğinin ve öngörülülüğünün etkili olduğunu söyledi. Anlaşmanın sağlanması için ülke heyetlerinin birçok defa görüşmelerde bulduğunu anımsatan Al Hamlı, “Çok şeffaf bir süreç işledi. Sonuç olarak Türkiye ekonomisi içinde çok önemli bir proje ortaya çıktı. Türkiye ile imzalayacağımız bu anlaşma dünya çapında bir işbirliği olacak” dedi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz