Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Ağaoğlu enerjide yeni projelerle büyüyecek

2012 yılında satışta 0, aktifte ise %50 büyüyen Ağaoğlu, inşaat ve turizmde olduğu gibi enerjide de hız kesmeden büyümesini sürdürüyor. Bünyesinde 8 adet RES, 6 adet HES ve 3 adet kojenerasyon projesi bulunan Ağaoğlu Enerji Grubu, 2013’te portföyünü yeni projelerle güçlendirecek.

agaoglu_enerji.jpg

Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2012 yılının genel değerlendirmesini ve 2013 yılı stratejilerini Bursa Uludağ’da düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. 2012’de satışta 0, aktifte ise %50 büyüyen Ağaoğlu, bu yıl için de başta inşaat ve enerji sektörü olmak üzere önemli hedefler belirledi. İnşaat sektöründeki projelerinin yanı sıra son yıllarda yeni bir büyüme alanı olarak enerjiyi seçen Ağaoğlu, 2013 yılında da güçlü enerji projelerini devreye alacak.

Bünyesinde 8 adet RES, 6 adet HES ve 3 adet kojenerasyon projesinin yanı sıra birde elektrik toptan satış firması bulunan Ağaoğlu iştiraklerinden Ağaoğlu Enerji Grubu, 2012 yılında önemli projeleri devreye aldı. 2012’de 125 MW’lık Tatlıpınar RES (Balıkesir-Şamlı), 50 MW’lık Çubuklu RES (Kocaeli-Osmaniye) ve 18,5 MW’lık Esenköy RES (Yalova-Esenköy) projeleri için EPDK’dan üretim lisansı alan şirket, ayrıca 39 MW’lık Kartal RES (Eskişehir), 12 MW’lık Manastır RES (Yalova-Esenköy) projelerini bünyesine kattı.

 

Gürcistan’a 31 mw’lık HES yatırımı

Geçen yıl Amasya’da kuracağı 21,5 MW kapasiteli Umutlu HES için Çinli Zhejiang Orient şirketi ile anlaşma imzalayan Ağaoğlu Enerji, 55 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek olan santralde yılda 75 milyon kWh elektrik üretecek. 1,5 yılda tamamlanması planlanan santral yılda 45 bin ton karbon emisyonunu önleyecek. Bingöl’de kuracağı Duru HES projesinin lisansının 67 MW’a çıkarılması için çalışmalarını sürdüren şirket, inşaat ruhsatı alınan ve Gürcistan’da kuracağı 31 MW’lık Abuli ve Arakali HES projesi için proje çalışmalarına devam ediyor. HES ve RES projelerinin dışında kojenerasyon ve trijenerasyon tesisi yatırımı da yapan Ağaoğlu Enerji Grubu, lisansını aldığı 35 MW’lık Ayazma Kojenerasyon tesisinin inşaat çalışmalarını sürdürürken, 21,5 MW’lık Maslak trijenerasyon tesisi için EPDK’ya lisans başvurusunda bulundu.

2013’e de büyüme hedefiyle giren Ağaoğlu Enerji Grubu, bu yıl 18 MW’lık Seferihisar RES projesini işletmeye almayı hedeflerken, Gürcistan HES ve Umutlu HES projelerinin inşaatına başlayacak. Ayazma kojenerasyon santrali projesini işletmeye alınacak olan şirket, ayrıca Tatlıpınar RES, Esenköy RES, Manastır RES, Kürekdağı RES, Kartal RES ve Çubuklu RES projeleri için inşaat öncesi ilgili izin ve sözleşme çalışmaları devam edecek. Gökçeada RES ve Maslak trijenerasyon santrali projeleri için üretim lisansı almayı hedefleyen Ağaoğlu Enerji Grubu, EPDK’ya yapacağı yeni lisans başvurularıyla enerji portföyünü daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Ali Ağaoğlu 2013’ten Umutlu

2012 yılı değerlendirmesi ve 2013 yılı beklentilerine ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2012’nin 3,5 – 4’lü büyüme rakamlarıyla kapatıldığını söyledi. Çevreye duyarlı projeler hayata geçirdiklerini vurgulayan Ali Ağaoğlu, Grup olarak yeşile ve doğaya aşık olduklarını, projelerinde enerji verimli uygulamaların yanı sıra çok ciddi ağaçlandırma çalışmaları da yaptıklarını belirtti.

Türkiye ekonomisinin önümüzdeki yıllarda minimum %5 seviyesinde büyümesi gerektiğini de vurgulayan Ağaoğlu, bunun için kaynak yaratılması gerektiğini belirtti. Ağaoğlu, bunun yolunun da yabancıya mülk satışından geçtiğini kaydetti. Ali Ağaoğlu,“2013 yılında hem inşaat sektörü hem de genel ekonomi 2012 yılından çok çok daha başarılı olacak” dedi. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz