Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Boydak yenilenebilirde 1000 MW’ı yakalayacak

Hayata geçirdiği yatırımlarla hızlı bir büyüme ivmesi  yakalayan Boydak Enerji, 2012’de portföy büyüklüğünü 415 MV’a çıkardı.
gultekin_eranılGelecek beş yılda hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal enerjisi alanlarında önemli yatırımlar yapacaklarını belirten Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, “2017 yılının sonuna kadar 1000 MW’lık bir portföy büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, 2012’nin şirketleri açısından oldukça dinamik ve verimli bir yıl olduğunu söyledi. 2012’nin başında 235 MW olan portföy büyüklüklerini 441 MW’a, 76,5 MW olan kurulu güçlerini ise 134,5 MW’a çıkarlarını belirten Eranıl, “2012 yılında İstanbul Pendik ve Şile ilçelerinde yer alan ve proje aşamasında olan 100 MW Ömerli RES projesini, İzmir ve Manisa illerinde yer alan ve proje aşamasında olan 80 MW Sibel RES projesini, Artvin ilinde yer alan ve işletmede olan 21,5 MW Erenköy HES ve yine Artvin ilinde yer alan ve inşaat aşamasında olan 4,75 MW Yayla HES projelerini portföyümüze dahil ederek 200 MW’ın üzerinde bir satınalma gerçekleştirdik. Yeni 2012 yılı içerisinde Nisan Enerji şirketimiz bünyesinde yer alan 38 MW Tuna Barajı ve HES, 5,80  MW Umut I Barajı ve HES’i devreye aldık. İstanbul Silivri’de yer alan 45 MW Çanta RES projesinin yatırımına başladık” dedi.

YENİ PROJELER YOLDA
Eranıl, 2013’te Nisan Enerji bünyesinde yer alan 23 MW Umut II HES ile 11 MW Yaprak I Barajı ve HES’i, kendi bünyelerinde yer alan 45 MW Çanta RES projesini ayrıca, 2012 yıl içerisinde satın aldıkları 4,75 MW kurulu gücündeki Yayla HES projesini devreye almaya planladıklarını bildirdi.
Gültekin Eranıl Boydak Enerji olarak iki aşamalı bir stratejik hedef oluşturduklarını vurgulayarak şunları aktardı: “Birinci aşamada 2015 yılının sonuna kadar 500 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz, ikinci aşamada ise 2017 yılının sonuna kadar 1000 MW’lık bir portföy büyüklüğüne ulaşmayı planlıyoruz. Portföyümüzün ağırlıklı olarak, HES, RES, GES ve JES gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşmasını, diğer taraftan bu portföyü dengeleyecek uygun büyüklükte bir termik santralle bu portföyü desteklemeyi, gelecekte ortaya çıkabilecek farklı enerji senaryolarına en esnek ve verimli şekilde cevap verebilecek, serbest piyasa şartlarına uyumlu bir portföy yapısı ile enerji sektörünün önemli oyuncularından birisi olmayı hedefliyoruz.”
           
ENERJİ BORSASI MUTLAKA KURULMALI!  
Enerji sektörüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Boydak Enerji Gültekin Eranıl, 2012 yılının ilk çeyreğinde elektrik piyasasında yaşanan büyük fiyat değişimlerinin, toptan enerji satışı yapan şirketlerini önemli etkileri olduğunu söyledi. Bu gelişmenin aynı zamanda piyasanın disiplin altına alınmasının ve büyük hacimli işlemlerin yapılacağı bir enerji borsasının kurulmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Eranıl, “2013 yılında artan enerji ihtiyacına bağlı olarak enerji yatırımlarının öneminin daha da artacağı, özelleştirmelerin hızla tamamlanacağı iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. Büyüyen ve gelişen Türkiye’nin enerji arzının da aynı, hatta daha hızlı büyümesi gerekiyor. Yatırım sürecinin hızlanması için izin ve onay süreçlerinin yalınlaşması ve hızlanması büyük önem taşıyor. Diğer taraftan kuruş/kWh ihaleleri yerine hem hidroelektrik hem rüzgar hem de güneş ihalelerinin MW başına veya proje başına bir seferde ödenecek bir bedel olmasının daha uygun olacağını, son olarak enerji borsasının kurulması ile sektörün liberalleşmesi sürecinde önemli bir adımın daha atılacağını düşünüyorum. Bu vesile ile 2013 yılının tüm sektörler için ve özellikle de enerji sektörü için iyi ve verimli bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz