Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
GAMA Enerji beş yıllık hedefini belirledi: 3 bin MW

2012’de önemli projeleri devreye aldıklarını belirten GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Arif Özozan, önümüzdeki beş yıllık dönemde 3 bin MW kurulu gücü ulaşma hedefi doğrultusunda başta rüzgar ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını sürdürürken, birleşme ve satın alma fırsatlarını da değerlendireceklerini söyledi.
arif_ozozanGAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Arif Özozan, GAMA Enerji’nin 2012 yılında elektrik üretim yatırımlarına ilişkin iştiraklerinin toplam kurulu gücünün 1620 MW’a ulaştığını söyledi. Bu yıl halihazırdaki yenilenebilir santrallarına ek olarak rüzgarda önemli projeleri devreye aldıklarını vurgulayan Özozan, “Piyasada lisans satışı yapılan yenilenebilir enerji projelerinin değerlemesinde ve geliştirdiğimiz yeni rüzgar projesi 35 MW’lık Gök II Rüzgar Enerji Santralı’nın finansman temininde önemli adımlar attık. Yine yapımı tamamlanan 10 MW Karadağ RES’in 4 Temmuz 2012 tarihinde geçici kabulü yapılarak elektrik üretmeye başladı. Hem 10 MW İzmir Aliağa’da bulunan Karadağ RES, hem de Çanakkale Ezine’de bulunan ve geçen yıl elektrik üretimine başlayan 22,5 MW Sares RES’in yatırımcısı olan şirketimiz aynı zamanda bu santralların işletmeciliğini de yürütüyor” dedi. Yeni bu yıl, 840 MW Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi’nin mevcut küresel finansal konjonktüründen etkilense de daha iyi finansman koşulları için kapasite artırımı ile yatırım maliyetlerini düşürme ve uzun süreli elektrik satış anlaşmaları fırsatlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Bir diğer önemli projelerinin de yapımı devam eden Ürdün’ün başkenti Amman ve çevresinde yaşanan su sorununu çözmeye yardımcı olacak ve toplam yatırım tutarı 1,1 milyar USD olan Disi projesi olduğunu vurgulayan Özozan, projeyi 2013 yılında tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

BİRLEŞME VE SATIN ALMA FIRSATLARINI DEĞERLENDİRECEK
2013 yılında da rüzgar ve doğal gaz alanında santral yatırımlarına devam edeceklerini ifade eden Özozan, şunları aktardı: “Önümüzdeki beş yıllık dönemde 3 bin MW kurulu gücü aşabilmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği ve potansiyeli bakımından zengin olan ülkemizde özellikle rüzgar ve jeotermal kaynakların elektrik üretiminde etkin kullanımında proje geliştirme çalışmaları yanında birleşme ve satın alma fırsatlarını da değerlendireceğiz. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak konusunda ulusal kaynaklarımızın ve bu kaynaklar içinde özellikle linyit rezervlerinin güvenilir, çevre ile uyumlu, verimli ve ekonomik bir şekilde değerlendirilmesine öncülük edeceğiz. Ülkemizde liberalleşme yolunda hızla ilerleyen doğal gaz ve elektrik piyasalarında oluşan fırsatları, GAMA Enerji olarak sürekli büyüyen ve gelişen güçlü kadromuzla enerji sektöründe yatay ve dikey entegrasyon oluşumuna paralel olarak değerlendirebilme hedefindeyiz.”

TEŞVİKLERİNİN KALDIRILMASI SEKTÖRÜ YARALADI
2013’de sektörün karşı karşıya kaldığı sorunlara ilişkin somut adımlar atılmasını beklediklerini söyleyen Arif Özozan, yerli kaynaklara ve üreteme verilen teşviklerin yeterli seviyede olmadığını vurguladı. Özozan, “EÜAŞ’ın Afşin-Elbistan’daki kömür havzaları için çıkacağı termik santral ihalelerinde yatırımcı için yapılabilir ve karlı bir formül arayışları hala devam etmekte. Öte yandan EÜAŞ santrallarının özelleştirmelerinde de beklentiler ve fiyatlar arasında büyük bir uyumsuzluk hakim. Bu bağlamda bence sektörün en önemli gündem maddesi olan arz güvenliğinin istikrarı ve 2016 yılında oluşabilecek enerji açığının giderilmesinde doğal gaz santralı yatırımları daha da kritik bir rol oynayacaktır. Bu alandaki yatırım teşviklerin kaldırılması sektörde derin bir yara açmıştır ve bu kararın tekrar gözden geçirilmesi, arz güvenliğinin temini açısından önem taşımaktadır” dedi. Özozan sektör için diğer önemli bir konunu ise Enerji Borsası’nın kurulması olduğunu söyleyen Özozan, “Likit spot ve türev piyasalarını barındıran bir enerji borsasının kurulması, elektrik piyasasının büyümesinde önemli rol oynayacaktır. Ayrıca bahsetmiş olduğum arz açığının karşılanmasında fiyatların dalgalı olmaması hem yatırımcının hem de bankaların projeksiyonlarını daha gerçekçi kılacaktır” diye konuştu.  

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz