Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Limak Enerji elektrik ticaretinde sinerjini artırdı

2012’de enerji ticareti alanında önemli bir atılım yaparak 1 milyar kWh’lik bir hacme ulaştıklarını belirten Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO’su Birol Ergüven, “UEDAŞ ve ÇEDAŞ’a ek olarak Akdeniz ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme ihalelerini kazanan grubumuz, bu sayede dağıtım ve perakende satış alanlarında çok önemli bir konuma ulaşacak. Bunun gerek enerji üretimi ve gerekse ticareti alanlarında sinerji yaratmasını hedefliyoruz” dedi.

birol_guven1.jpg

Enerji üretimi, dağıtımı, satışı ve ticareti alanlarında faaliyet yürüten Limak Enerji, 2012 yılını önemli kazanımlarla kapattı. “2012’yi büyüme hedeflerimiz ve beklentilerimiz doğrultusunda tamamladık” diyen Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO’su Birol Ergüven, özellikle enerji ticareti alanında atılım yaptıklarını söyledi. Yıl içerisinde piyasada birçok değişiklik ve fiyat dalgalanmaları yaşanmasına rağmen, uzun vadeli kontratlar ile enerji satışı ve ticaretinin en doğru yöntem olduğunu bir kez daha görüldüklerini vurgulayan Ergüven, “Yılın ikinci yarısından itibaren fiyat sinyallerindeki düzelmeler ve olumlu yöndeki ilerleme, bizim başta rüzgar olmak üzere birçok farklı yöntemle üretim yapan şirketlerle uzun vadeli enerji alım ve satış anlaşmaları yapmamıza imkan sağladı. Limak Grubu olarak enerji sektöründe uzun yıllardır yer almamıza karşın enerji ticaretinde aktif olarak 2012’nin başından itibaren rol almaya başladık. Bu nedenle iddialı hedefler belirledik ve sektördeki gelişmeler doğrultusunda 1 milyar kWh’lik ticaret hacmine ulaştık” dedi.

 

Dağıtımda iki dev ihaleye imza attı

Birol Ergüven, 2012’nin dağıtım yatırımları açısından da çok hareketli bir yıldı olduğunu söyledi. Elektrik dağıtım şirketleri için perakende kar marjının 2013 itibarıyla yeniden düzenlenmesinin de etkisi ile 2012’nin son aylarında yeniden başlayan dağıtım özelleştirmelerinin başarılı bir şekilde ilerlediğini vurgulayan Ergüven şunları aktardı: “Bu şekilde yarım kalmış sürecin tamamlanması için piyasaya olumlu sinyaller verildi. 2013 yılında önemli ölçüde tamamlanacağını düşündüğümüz dağıtım özelleştirmeleri piyasanın serbestleşmesi doğrultusunda önemli bir aşamadır. Biz de bu alanda ortaklarımızla birlikte işletmekte olduğumuz UEDAŞ ve ÇEDAŞ’a ek olarak Akdeniz ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketleri özelleştirme ihalelerini kazandık. Bu sayede grubumuz dağıtım ve perakende satış alanlarında çok önemli bir konuma ulaşmış olacak. Bu konumun gerek enerji üretimi ve gerekse enerji ticareti alanlarında sinerji yaratmasını hedefliyoruz. Erişilecek sinerjinin de çalışanlarımız ve müşterilerimiz dahil tüm paydaşlarımız için olumlu yansımalarının olmasını hedefliyoruz.”

Birol Ergüven, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da aktif bir yılı geride bıraktıklarını belirtti. Ortakları ile birlikte Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin özelleştirme ihalesini kazandıklarını hatırlatan Ergüven, “Bu kapsamda elektrik dağıtımı tecrübemizi yurtdışına taşıyacağız. Ayrıca Limak Energy Europe enerji ticareti şirketimizi de Bulgaristan’da kurduk. Yeni şirketlerimiz ile özellikle Avrupa enerji piyasasında aktif şekilde rol almayı planlıyoruz” dedi.

 

ruzgar_enerjisi1.jpg‘Elektrikte fiyat artışı beklemiyoruz’

Enerji sektörüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO’su Birol Ergüven, sektörün son derece dinamik bir yılı geride bıraktığını söyledi. Üretim, dağıtım ve toptan satış piyasalarında önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayan Ergüven, “Enerji sektörüne güvenen birçok şirketin yeni tesisleri uzun bir inşaat sürecinden sonra 2012’de üretime başladı. Toplam 3850 MW güce sahip yeni üretim tesisi devreye girdi ve bu rakam elektrik talep artışının üzerinde gerçekleşti. Bu gelişmeler ışığında 2013 yılı elektrik ihtiyacının karşılanmasında problem yaşanmayacağını, bunun bir sonucu olarak fiyatların ise makul seviyelerde kalacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘Enerjide risk yönetimi çok önemli’

Ergüven, geçtiğimi kış döneminde doğal gaz arzında yaşanan sıkıntıların elektrik piyasasını doğrudan etkilediğini belirtti. Yetersiz doğal gaz arzının elektrik üretim santrallerinin kış aylarında ve özellikle de Şubat’ta yeterli kapasitede çalışmasını engellediğini vurgulayan Ergüven şunları aktardı: “Serbest piyasada fiyatlar 2 bin TL/MWh üst sınır seviyesine çıktı. 2012 yılı piyasa fiyatlarının ortalama 150 TL/MWh seviyesinde olduğunu düşünürseniz bu krizin etkisi daha net olarak anlaşılacaktır. Kriz nedeniyle Şubat ayı ortalama fiyatı 196 TL/MWh olarak gerçekleşti. Sonuçta enerji şirketleri önemli bir sınavdan geçti ve birçok şirket ciddi mali zarara uğradı bazıları ise iflas etti. Risk yönetiminin ne kadar önemli olduğu tüm sektör katılımcıları tarafından anlaşıldı. Ne yazık ki hala risk yönetimi araçları etkin bir şekilde kullanılmıyor veya kullanılamıyor. Ancak yaşanan bu tecrübe, özellikle serbest tüketici portföyü olan toptan ve perakende satış şirketlerinin tedarik ve satış portföylerini daha etkin bir şekilde yönetmelerini sağladı. Bu anlamda yaşanan krizden sektörün güçlenerek ve ciddi kazanımlarla çıktığını söyleyebiliriz. Özetle yaşanan bu tür gelişmelerin sektörün daha da güçlenerek büyümesine hizmet edeceğine inanıyoruz.”

Birol Ergüven, enerji sektörünün büyümesi için Strateji Belgesi’nde de bertildiği gibi ikili anlaşmaları mümkün kılacak ve hacmi artıracak piyasa parametrelerinin ve düzenlemelerinin hızla yapılarak, serbest piyasanın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Ergüven, “Özel sektör bu alanda rüştünü ispat etti. Bu çerçevede, yapılacak her türlü yatırım ve hizmette gerekli rekabet kuralları sağlanarak bu alan hızla özel sektöre bırakılmalıdır” dedi.

 

Linyit ve EÜAŞ özelleştirmelerini yakın markaja aldı

Linyit sahalarının elektrik üretimine açılması ve bazı EÜAŞ santrallerinin özelleştirilmesi alanlarındaki ihaleleri yakından takip ettiklerini belirten Ergüven, “Hedeflerinin enerjisini toptan ve perakende satış şirketlerimiz aracılığı ile sağlayan müşterilerimizin ihtiyacının tamamını karşılayacak üretim tesislerine sahip olmaktır” dedi.  Ergüven, şu ana kadar çalışmakta olan, inşası devam eden ve planlaması yapılan yatırımlar ile HES alanında 1000 MW üzerinde bir kurulu gücü ulaştıklarını vurgulayarak “Buna ek olarak gelecek dönemlerde yaklaşık 2 bin 500 MW baz yük üretim kapasitesi olan termik santral kurulu gücüne sahip olmayı ve toplamda 3 bin 500 MW kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

 

Enerji sektörünün büyümesi için ikili anlaşmaları mümkün kılacak ve hacmi artıracak piyasa parametreleri ile düzenlemeleri hızla yapılmalı, serbest piyasa önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bu çerçevede yapılacak her türlü yatırım ve hizmette gerekli rekabet kuralları sağlanarak bu alan hızla özel sektöre bırakılmalıdır. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz