Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Medicana Samsun Hastanesi’nden ‘6 yıldızlı’ kojenerasyon tesisi

20 yılı aşkın süredir sektörünün öncü kuruluşları arasında yer alan Medicana Sağlık Grubu’nun bir üyesi olan Medicana Samsun Hastanesi enerjide artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamak için kojenerasyonu seçti. 6 yıldızlı otel konforundaki tesis, özellikle sonbahar ile ilkbahar aylarında ısı ve elektrik ihtiyacının tamamını kojenerasyondan karşılıyor.
medicana hastanesiHizmet kalitesi ve işletmecilik deneyimi, her branşta uluslararası standartlarda hizmet veren hastaneleri, eğitimli çalışanları ve akademik kadrosu ile sektörde güven veren sağlık kuruluşları arasında yer alan Medicana Grubu deneyimlerini Samsun’a da taşıyor. Sadece kentin değil Karadeniz ve bölgeye kıyısı olan ülkelerin de sağlık ihtiyacına yanıt verecek şekilde planlanan Medicana Samsun Hastanesi, 30 bin metrekare kapalı alanda 220 yatak kapasitesi ile hizmet sunuyor. Hiç kuşkusuz böylesine büyük ölçekli bir tesisin enerji yönetimi için de son derece stratejik adımlar atmak gerekiyor.
Yaklaşık 1.5 milyon TL yatırımla hayata geçirdikleri kojenerasyon tesisiyle aylık 55 bin TL kâr elde ettiklerini söyleyen Medicana Samsun Hastanesi Teknik Hizmetler Grup Müdürü Melik Onur Şahin, yağmur suyunun kullanılması ve aydınlatma ile peyzajda güneş enerjisinden faydalanılması gibi farklı projeler üzerinde de çalıştıklarını aktarıyor.
Medicana Samsun Türkiye’de kendi elektriğini üretmeye yönelen hastaneler arasında yer alıyor. Bu kapsamda öncelikle kojenerasyon tesisi yatırımına yönelmenizin temel nedenleri nelerdi?
Öncelikle size hastanemizdeki ‘akıllı bina’ olarak tabir edilen sistemlerden bahsetmek istiyorum ki, bunun sonucunda zaten enerji ihtiyacımızdaki açlığımız ortaya çıkıyor. Binamızda hijyenik soğutma sistemi ve normal soğutma sistemi olarak 3 adet (soğutma yükü 2 adet 1100 kW ve 1 adet 1400 kW) chillerlerden oluşan sistem kurduk. Bunun tam kapasitede çalışması yaklaşık 1050 kW’lık elektriğe ihtiyaç var. Ayrıca MR - Radyasyon Onkolojisi cihazları için 100 kW’lık soğutma sistemimiz bulunuyor. Bunların hepsi birbirini yedekleyecek şekilde emniyetli olarak seçildi. Kullanılan tıbbi cihazların her biri elektrik tüketimini de yakından etkiliyor. Cihazlar hem çalışırken, hem de standby konumunda beklerken bile ortalama 50 kW elektriğe ihtiyac duymakta. Bu cihazlar için kendi odalarına ve teknik odalarına ayrıca VRF soğutma sistemi kurduk. Bunlar da son teknoloji A plus sınıfı cihazlar fakat yine de kapasitelerindeki büyüklüklerden dolayı enerji tüketimini etkilemekteler. Yaklaşık 50 adet VRF cihazımızın yanısıra, binada konfor sağlamak için 20 adet konfor klima santralimiz var. Bunların kendi ekipmanları çok ciddi bir elektrik ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bunlarla birlikte 15 adet hijyenik klima santrali, 55 adet aspiratör, 10 adet vantilatörümüz bulunuyor. 60 adet sirkülasyon pompası, 400 adet fancoiller, 2.500 adet lambanın yanısıra hastalarımız ve personelimiz için sağladığımız her türlü konfor bize enerji yükü olarak geri dönüyor.  
Binanın hijyenik mahaller ve normal mahalleri ısıtmak için 2 adet 2000 kW ısıtma gücünde kazanlarımız mevcut. Bu kazanların beslediği 3 adet 1000 lt’lik boylerlere sahibiz. Bunların sonucunda da ısı ihtiyacımız ortaya çıkıyor. Eğer yaz-kıs kojenerasyonumuz olmasaydı bir kazanımız sürekli devrede olacaktı.
Bunların haricinde akıllı bina yangın otomasyon sistemimiz var. Binada oluşabilecek bir yangında kendi kendini söndürecek ve oluşacak dumanı dışarı tahliye etmeye yarayacak fanlarımız bulunuyor. Ayrıca asansör içini basınçlandıran, yangın anında itfaiyecilerin kullanabileceği bir asansörümüz var. Bu sistemde iki adet jeneratörden beslenen, 180 dakika yangına dayanıklı yanmaz kablodan beslenen 2 adet 100 kW elektrikli yangın pompamız ve bir adet 10 kW jokey pompamız var. 2 adet 1600 kvA trafomuz, 3 adet 800 kvA jeneratörümüz de bulunmakta.

KOJENERASYONLA GELEN AYLIK 55 BİN TL KAZANÇ!
Kurduğunuz kojenerasyon tesisinin elektrik ve ısı gücü nedir? Bu yatırım ile enerji ihtiyacınızın yüzde kaçını karşılıyorsunuz?
Geçiş mevsimleri olan sonbahar ve ilkbahar aylarında ısı ve elektrik ihtiyacımızın tamamını kojenerasyondan sağlamaktayız. Kojenerasyondan 800 kW elektrik üretiyoruz. Buna karşılık oluşan ısıyı 90’C/70’C sıcak su ile 855 kW ısı enerjisi oluşuyor ve boylerler için ön ısıtmada 45’C/40’C sıcak su ile 60 kW ısı kullanıyoruz. Kısacası kojenerasyonun etinden de butundan da yararlanıyoruz.
Kojenerasyon tesisimizden önce yaz döneminde trafomuz yüzde 60 kapasitelere çıkmaktaydı. Bu yatırım hayata geçince trafo yüzde 12 kapasiteyi daha geçmedi. Kazanlarımızın bir adedi ise kojenerasyondan sonra tamamen yedek olarak kalıyor. Diğeri yüzde 50 kapasiteyi geçmeyecek şekilde çalışıyor.
Bu yatırım için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız? Bugünkü  enerji tüketim değerleriniz referans alındığında kojenerasyon tesisi yatırımınızın geri dönüş süreci kaç yıl olacak ve enerji tüketiminde ne tür kazanımlar sağlayacaksınız?
Kojenerasyon sistemimizin yaklaşık maliyeti herşey dahil 1.5 milyon TL civarında. Net tasarruf rakamlarımızı ise yüzde 10 daha aşağı düşünmek gerek. (Nisan ayı miktarlarına göre) Çünkü bugün özel sektörden enerji alımı daha ucuzladığı için kaybımız oldu, fakat kârımızın yanında çok da önemli değil. Aylık ortalama 55 bin TL net kârımız var. Bu rakamlara göre yatırımın kendini yaklaşık 27 ayda amorti ettiğini söyleyebiliriz. Cihazın kullanım ömrü ise 12 yıl. Bu sürenin sonunda da motorları yenileyerek çalışmalar devam edecek.

DIŞ CEPHEYİ ‘GÜNEŞLE’ AYDINLATACAK
Kojenerasyon dışında ajandanızda farklı enerji yatırımları da var mı?
Medicana Samsun olarak araştırmalara devam ettiğimiz iki farklı tasarruf projemiz daha var. Maliyet nedeniyle şuanda sadece tasarı aşamasındalar. Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığımızdan yağmurumuz eksik olmuyor. Yağmur suyundan kullanım suyu elde etme projemiz var. Bununla birlikte dış cephe aydınlatması ve peyzaj sistemimizin elektrik tüketimini sıfırlamak için güneş enerjisinden faydalanmak istiyoruz. Ödenek sağlandığında bu projelerimizi de hayata geçireceğiz.

BÜROKRATİK ENGELLER YATIRIMCIYI YILDIRIYOR
Kojenerasyon yatırımlarında kullanılan ekipmanların devlet teşviğiyle yerlileştirilebileceğinden de söz eden Melik Onur Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da bu konuya sıcak baktığını söylüyor. 500 kilovatın altındaki yatırımlar için otoprodüktörlük lisansının kaldırılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Şahin, enerji sınıflandırmasıyla ilgili de çalışmaların yapıldığına işaret ediyor.
Şahin, tüm bu olumlu gelişmelere karşın, kojenerasyon yatırımı yapan firmaların birçok bürokratik engelle karşılaştığını ise şu sözlerle anlatıyor: “Yerel doğal gaz dağıtım firmaları kojenerasyon yatırımlarına biraz mesafeli yaklaşıyor ve bürokrasi zorluğu çıkartıyorlar. Avrupa Birliği’nden alınmış onaylı, sertifikaları belgeleri kabul etmiyorlar. Onay alma aşamasında 5 farklı yere müracaat ediyoruz. Harçtı, evrak eksikliğiydi derken yatırımcılar zaman ve para kaybediyor.”

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz