Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Selva kojenerasyon yatırımıyla maliyetten ve kesintiden kurtuldu!

Yaklaşık 1 milyon Euro’luk yatırımla kurdukları kojenerasyon tesisi ile çağdaş bir enerji yönetimi sistemine geçtiklerini belirten Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Türkiye’de enerji maliyetlerinin düşürülmesi için ise mutlaka yenilenebilir enerji yatırımlarının önünün açılması gerektiğini vurguladı.
mehmet_karakusİttifak Holding’in en önemli gıda markası Selva Gıda, kendi enerji ihtiyacını otoprodüktör vasfında  karşılamak amacıyla kojenerasyon tesisi kuran sektöründeki ilk firma unvanını taşıyor. Bu tesis için yaklaşık 1 milyon Euro’luk yatırım yapan şirket, sistem sayesinde verimlilik alanında önemli kazanımlar sağlarken, aynı zamanda çevreye karşı sorumluluklarını yerine getiriyor.
Üretimlerindeki en önemli girdi kaleminin enerji olduğunu belirten Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, yıllık elektrik tüketimlerinin 15 milyon kWh, doğal gaz tüketimlerinin ise 3 milyon metreküp olduğunu söyledi. Her ikisine ayrı bedeller ödemek zorunda kaldıklarını belirten Karakuş, “Üretimde kullandığımız doğal gazdan elektrik üretmek ve verimliliğimizi daha da artırmak amacıyla elektrik enerjisi ihtiyacımızı otoprodüktör vasfında karşılamak amacıyla kojenerasyon tesisimizi hayata geçirdik. Yaklaşık 1 milyon Euro’yu bulan bu yatırım, makarna sektöründe ilk olma özelliğinin yanında, İttifak Holding’in enerji alanında yatırımları açısından bir ilki temsil ediyor” diye konuştu.

8,5 MİLYON kWh ELEKTRİK ÜRETİYOR
Kurdukları tesis sayesinde tükettikleri enerjinin 8 milyon 500 bin kWh’sini kendilerinin üretmeye başladığını vurgulayan Karakuş şunları aktardı: “Kojenarasyon yatırımı ile hem maliyetler, hem verimlilik hem de çevreye karşı sorumluluk anlamında önemli bir mesafe kat ettik. Kojenerasyon tesisinde gaz motoru kullanılıyor ve motorun yakıtı doğal gazdır. Tesisin kurulu elektriksel gücü 1.712 MW’tır. Bu sistemle daha çağdaş bir enerji yönetimi sistemine geçerken aynı zamanda ülke ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Kojenerasyon yatırımımızın geri dönüş süresini 2 yıl olarak tahmin ediyoruz. Yatırımın maddi kazançlarının yanında elektrik kesintilerinden etkilenmemek gibi ekstra faydaları da oluyor.”
Mehmet Karakuş, Türkiye’de artan enerji maliyetlerinin, enerji arzını artırmadan ve yerli, yenilenebilir kaynaklara dönmeden düşürülemeyeceğini belirterek, “Bu nedenle enerji üretimi, özellikle de yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi konusundaki bürokrasinin azaltılması gerekiyor. Mevcut tüm enerji potansiyeli hayata geçirilmelidir” dedi.  

ÜRETİM KAPASİTESİNİ %50 ARTIRDI
Selva Gıda hakkında da bilgi veren Karakuş, şirketin İttifak Holding’in ilk işletmesi olarak 1988 yılında un ve irmik üretmek üzere kurulduğunu söyledi. Un ve irmik üretimiyle çalışmalarına başlayan Selva Gıda’nın 1998 yılında makarnayı da ürün portföyüne kattığını vurgulayan Karakuş, şunları aktardı: “Makarna üretimine başladığımızdan yıldan bu yana Türkiye’nin en fazla makarna çeşidine sahip olan şirketiyiz. Sektörümüzde birçok yeniliğe ve ilke imza attık. Nisan ayında açılışını yaptığımız yeni üretim hattı yatırımıyla birlikte üretim kapasitemiz günde 250 bin paketten 420 bin pakete ulaştı. Yeni makarna hattının devamındaki robotlu paketleme, kolileme ve paketleme tesisi teknolojisi ve yenilikleri itibariyle ülkemizdeki ilk ve tek olma hüviyetini taşıyor. Yeni yatırımımıza uygun olarak depolama alanı kapasitemizi de %50 oranında artırarak 3 bin tondan 4 bin 500 tona çıkardık. Ayrıca yeni depolama ve forklift sistemi yatırımı da hayata geçirdik. 5 milyon Euro bütçe ile gerçekleştirdiğimiz yeni makarna hattı yatırımıyla özellikle ihracatta daha da büyümek ve dünyanın en önemli makarna markaları arasına girmeyi planlıyoruz. Yenilikçi kimliğimize paralel olarak yeni ürün geliştirme ve Ar-Ge yatırımlarımızı de sürdüreceğiz.”


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz