Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye 2012’yi enerjide dört büyük özelleştirme ihalesiyle kapattı

Türkiye 2012 yılını enerji sektörü tarafından uzun zamandır beklenen ve serbestleşmeye de önemli katkı sunacak olan dört önemli özelleştirme ihalesiyle kapattı.
enerji_ozellestirmeAralık ayında yapılan ihaleler sonucunda Akdeniz EDAŞ ve BEDAŞ ihalesini Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Gediz EDAŞ ihalesini Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu ve Seyitömer Termik Santral ihalesini ise Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. kazandı.
Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilme ihaleleri tamamlandı. 2010 yılında yapılan ihalelerin iptal edilmesinin ardından merakla beklenen BEDAŞ ve Gediz EDAŞ ihalelerinde devler yarıştı. BEDAŞ ihalesini, 546 milyon dolarla teklifle Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesini de alan Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu kazanırken, 13 firmanın teklif verdiği Gediz EDAŞ ihalesini Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu kazandı.

BEDAŞ 1.96 MİLYAR DOLARA GİTTİ
BEDAŞ’ın TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi için 14 Aralık 2012’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Birinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., ikinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., üçüncü elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., dördüncü ve son elemeli turda ise en düşük teklifi veren Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ elendi. 17 tur olarak gerçekleştirilen açık artırmanın son turunda, Park Holding A.Ş., Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun verdiği 1 milyar 960 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkmadı ve ihaleden çekildi. İhaleyi böylece 1 milyar 960 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı kazandı. Aynı ortaklık 12 Aralık 2012’de yapılan Akdeniz EDAŞ için de 546 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti.

ÖDEME KRİZİ İLK İHALEYİ İPTAL ETTİRMİŞTİ
BEDAŞ’ın ilk özelleştirilme ihalesi 2010 yılının Ağustos ayında düzenlendi. Kıran kırana geçen ihalede sonunda gülen taraf 2 milyar 990 milyon dolar ile MMEKA oldu. O süreçte MMEKA adına açıklama yapan Mehmet Kazancı, fiyatın ihalede oluşan bir fiyat olduğunu belirterek, “Yüksek görülebilir ama önemli olan hedefe ulaşabilmek” demişti. Ödeme konusunda ise özkaynak ya da kredi seçeneklerini kullanacaklarını ifade eden MMEKA, daha sonra gerekli ödemeleri yapamadı. BEDAŞ’ı alma hakkı ikinci en yüksek teklifi veren Aksa Elektrik’e geçti. İhalede 2 milyar 751 milyon dolar teklif eden Aksa da gerekli ödemeyi yapamadı. Ardından sıra 3’üncü sırada bulunan Park Holding’e geçti ve 2 milyar 496 milyon dolarlık üçüncü en yüksek teklifi veren Park Holding de ödemeyi yapmayınca ilk ihale iptal edildi.

yuksek_gerilim_hatti‘KAYIP-KAÇAK ORANINI ,8’E DÜŞÜRECEĞİZ’
İhalenin ardından açıklama yapan Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, BEDAŞ’ta ,9 düzeyinde olan kayıp-kaçak oranını bir yıl içinde yüzde 10,8 seviyesine düşürmeyi planladıklarını bildirdi.  Ergüneş, “Bu özelleştirme ile omuzlarımızdaki yük ve sorumluluk farklı bir boyut aldı, sektörün açık ara lideri olduk. 10 milyon abone ve 35 milyar kW hacme ulaştık. İstanbul’un elektriği apayrı bir sorumluluk. Yıllık 100 milyon dolar civarında yatırım planımız var. Bizim vizyonumuz öncelikle bölgesel sonrasında küresel bir enerji şirketi olmak. Bu vizyonumuza katkıda bulunacak yabancı ortaklıklara açığız” dedi.

GEDİZ EDAŞ’A 1.23 MİLYAR DOLAR
İki yıl önce 1.92 milyar dolara ihalesi yapılan ancak ödemesi gerçekleşmediği için özelleştirmesi iptal edilen Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin yeni sahibi belli oldu. 13 firmanın yarıştığı ihalede en yüksek teklifi Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu verdi. İzmir ve Manisa’nın elektrik dağıtımının yapıldığı Gediz EDAŞ ihalesinde ilk turda en yüksek teklif 815 milyon dolar olmuştu. İlk turun sonunda Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu elendi. Devam eden turlarda, diğer teklif sahipleri IC İçtaş İnşaat, Zorlu Holding, Torunlar Gıda, Çalık Enerji, Enerjisa,  Fernas ve Genpa Telekom ihaleden çekildi. Son teklif ise Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu’ndan geldi. Ortaklık 1 milyar 230 milyon dolarlık teklifini, komisyon başkanın talebi sonrası 1 milyar 231 dolara çekti. Bu teklifle birlikte ihale de teknik olarak sona ermiş oldu.
Toplam 2 milyon 345 bin abonesi bulunan Gediz EDAŞ’ın Ağustos 2010’da yapılan ihalesinde en yüksek teklifi 1.92 milyar dolar ile İŞKAYA-MMEKA ortaklığı vermişti. Ancak daha sonra ödeme yapılmayınca ihale iptal edilmişti.

seyit_omer_termik_santralSEYİTÖMER İHALESİ ÇELİKLER'İN!
2012’nin son özelleştirmesi Seyitömer Termik Santrali oldu. Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 912 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmada sırasıyla; D Enerji Üretim ve Yatırım AŞ, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Park Holding A.Ş., Torunlar-Eren Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, Ayen Enerji A.Ş., Aksa Enerji Üretim A.Ş. çekildi. Diğer katılımcı firmaların çekilmesinin ardından, ihaleye devam eden Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. ile Eti Bakır A.Ş. karşılıklı fiyat artırımı yaptı. Eti Bakır A.Ş. yetkilileri aldıkları molanın ardından salona gelerek ihaleden çekildiklerini açıkladı. Böylece ihaleyi 2 milyar 248 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. kazandı.
Toplam kurulu gücü 600 MW olan ve 4 üniteden oluşan Seyitömer Termik Santrali’nin, son 5 yıllık ortalama yıllık brüt elektrik üretimi 3.7 milyar kW/saati buluyor. Linyit kömürü kullanılan santral geçen yıl Türkiye elektriğinin %1,7’sini tek başına üretti. Seyitömer Termik Santrali için yaklaşık 400 milyon dolarlık renovasyon yatırımı gerekiyor.

enerji_piyasasi_duzenleme_kuruluELEKTRİĞİ KESEN ŞİRKETLER CEZA ÖDEYECEK
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, elektrik dağıtım şirketi, dağıtım lisansında belirlenen bölgede bulunan kullanıcılara sunduğu hizmetin kalitesinden ve perakende satış şirketi de perakende satış faaliyetine ilişkin ticari kaliteden sorumlu olacak. Dağıtım şirketi, dağıtım sisteminin tümünü veya bir kısmını etkileyen uzun, kısa ve geçici kesintileri kaydedecek. Sadece uzun kesintiler bildirimli ve bildirimsiz kesintiler olarak sınıflandırılacak. Kısa ve geçici kesintiler bildirimsiz kesinti olarak değerlendirilecek. Dağıtım şirketi, kesintilerden etkilenen kullanıcıların sayısını imar yerleşim alanlarına göre gruplandırılmış olarak kaydedecek.
Bildirimsiz kesintiler için belirlenen sınır değerler aşıldığında dağıtım şirketi belirlenen esaslar çerçevesinde kullanıcıya başvurusuna gerek duyulmaksızın tazminat ödeyecek. Bu çerçevede, imar alanı içindeki kullanıcılar için bildirimsiz olarak alçak gerilim abonelerinde 48 saat veya 56 kez, orta gerilim abonelerinde 24 saat veya 56 kez, bildirimli olarak ise AG abonelerinde 24 saat veya 6 kez, OG abonelerinde 16 saat veya 4 kez elektriği kesilen aboneye tazminat ödenecek. İmar alanı dışındaki kullanıcılar için ise AG abonelerinde bildirimsiz olarak 72 saat veya 72 kez, OG abonelerinde 36 saat veya 72 kez, bildirimsiz olarak AG abonelerinde 32 saat veya 8 kez, OG abonelerinde ise 24 saat veya 6 kez kesinti yapılan aboneye tazminat ödenecek. Yönetmeliğe konulan geçici maddeye göre, dağıtım şirketleri 1 Ocak 2014 tarihine kadar OG şebeke bağlantı modelini oluşturup, tedarik sürekliliği kayıt sistemini kuracaklar. 2013 ve 2014 yılları için kısa ve geçici kesintilere ilişkin kayıt tutulması zorunluluğu bulunmayacak.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz