Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi yola çıkıyor

Türkiye’nin yeni Sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi’nin basına tanıtan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz ve Akdeniz'de yerin 8 kilometre altındaki jeolojiyi tarayarak, petrol ve doğal gaz olarak ne olduğunu görüleceğini söyledi.

barbaros_hayreddinTörene Bakan Yıldız ile birlikte , Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal ve ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Bakan Taner Yıldız, petrol ve doğal gazın dünyada 2050 yılına kadar Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre, liderliğini koruyacağını belirterek, Türkiye'nin ithal ettiği kaynakların yerli kaynaklar haline gelmesiyle alakalı, hem arama hem de sondaj faaliyetlerini arttırması gerektiğine dikkat çekti.

Geminin bugün yola çıkacağını ve ilk olarak Karadeniz'de kısa bir çalışma yapacağını belirten Yıldız, TPAO'nun yaptığı planlamaya göre orada alınması gereken sismik verilerin olduğunu aktardı. Yıldız, geminin Karadeniz'deki bu çalışmanın ardından Akdeniz'e geçeceğini söyledi. Geminin maliyetinin 130 milyon dolar olduğunu anlatan Yıldız, personel ve ekipman giderleri için üç yıl boyunca toplam 20 milyon dolar para verileceğini kaydetti. Bakan Yıldız, aramalar arttırıldıkça petrol veya doğal gaz bulgusuna rastlanırsa Başbakan Erdoğan'ın Tuzla Tershanesi'nde üretilebilecek ve sondaj yapabilecek bir petrol platformunun inşa edilmesi talimatını da verdiğini belirtti.
       


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz