Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Borşen Boru enerji yatırımlarını ürün ve teknolojisiyle destekliyor

Türkiye ve çevre ülkelerde artan enerji yatırımlarına paralel olarak bu alandaki ürün ve teknolojiye olan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Borşen Boru İş Geliştirme ve CRM Müdürü Elektronik Yüksek Mühendisi Caner Fenerci, üstün teknolojileri, TIG kaynaklı borulardan vanaya, fittingsten endüstriyel paslanmaz çelik akış ekipmanlarına kadar uzanan 18 binin üzerindeki ürün yelpazeleri ve satış sonrası hizmetleriyle enerji yatırımcılarının en güçlü partneri olmayı sürdürdüklerini söylüyor.
caner_fenerci_borsenBorşen Boru’nun üretim faaliyetlerinden söz eder misiniz?
1979’dan beri paslanmaz boru ve bağlantı parçaları alanında hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli bir tedarikçi konumundayız. Sürekli bir gelişim içerisindeki paslanmaz boru ve fittings sektöründe hep ilkleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de ilk paslanmaz dikişli boru, proses ve TIG kaynaklı borunun yanı sıra, hem Türkiye hem de bölge ülkelerinde bir ilk olan dubleks (özel alaşımlı paslanmaz) boru üretimini gerçekleştirerek önemli başarılara imza attık. Stoğumuzda bulunan 18 binden fazla ürün ve ürün grubu ile dünya boru sektöründe ender firmalardan biriyiz. Yüksek stok seviyemiz sayesinde her sektöre koşulsuz cevap vererek, işletmelerin devamlılığına direkt katkı sağlıyoruz.

Türkiye’de dünya standartlarındaki kompresyon fittingslerinin temininin yanı sıra 6 yıldır paslanmaz çelik boru üretimine devam ediyoruz. Son teknolojiye sahip tesisimizde ürettiğimiz TIG kaynaklı proses boru ile müşterilerimize hızlı, güvenilir ve dünya standartlarında hizmet sunuyoruz. Günlük 3 bin metre kapasiteli, 24 bin metrekare alanda paslanmaz çelik proses borusu üretiyoruz. Pek çok Avrupalı üreticinin sahip olmadığı bir kalite kontrol süreç ve takip sisteminin yanı sıra, sahip olduğumuz yüksek stok seviyesiyle de tüm sanayi dallarının ihtiyacı olan her türlü paslanmaz çelik malzemeyi derhal teslim etme yeteneğine sahibiz. Bu yanımızla da Avrupalı üreticilerin bir adım önündeyiz. Üretim yelpazemiz içinde AISI 304 / 304L,AISI 316 / 316L,SAF2205 / 1,4462 dubleks paslanmaz çelik ürünleri bulunuyor. Dubleks paslanmaz çelik ürünümüz, yüksek sıcaklıklarda kimyasal aşındırıcılara karşı dayanıklı bir yapıya sahip. Bu diğer paslanmaz gruplarına göre iki kat daha fazla çukurcuk ve strese bağlı olan çatlak korozyonu dayanım anlamına geliyor. Bu ürünümüz özellikle; petrol ve gaz istasyonlarında (deniz platformları veya karasal tesisler), petrokimya tesislerinde, kimyasal hammadde üretim tesislerinde, kimyasal tankerlerde tuzun kullanıldığı arıtma ve genel üretim tesislerinde kullanılıyor.

DÜNYA DEVİ HAM-LET’İN DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ YÜRÜTÜYOR
Borşen Boru kendi üretimiyle sınırlı kalmıyor, distribütörlüğü yürüttüğü firmalarla da ürün portföyünü genişletiyor. Bu kapsamda temsilciliğini yürüttüğünüz firma ve ürünleri hakkında da bilgi verir misiniz?
Kendi ürünlerimizin yanı sıra yüksek basınç sistemlerinde ve kojenerasyon ile enerji dağıtım konversiyonunda ağırlıklı kullanılan enstrümantasyon tüp fittingsleri ve valflerinde bir dünya devi olan Ham-Let Valves&Fittings firmasının Türkiye ve Ortadoğu distribütörlüğünü yürütüyoruz. Enerji sektöründe boy gösteren çok büyük oyuncuların vendor listelerinin en üst basamaklarında yer almaya hak kazanan Ham-Let, yüksek basınçlı enstrüman ürünlerinin önde gelen bir üreticisi olarak, mükemmel bir üne kavuşmuş durumda. Ham-Let ürün segmentinde yer alan ve çok talep edilen LET-LOK® konektörleri; petrokimya, sıvı, enerji, kimya, nükleer, yarı iletken ve yüksek endüstriyel otomasyon elektroniği ile birlikte diğer ana sanayi dallarında yüksek basınç, tehlikeli kimyasalların ve gazların bulunduğu ortamlarda kullanım için tubing fittingsleri konusunda artan talepleri karşılamak üzere geliştirildi. LET-LOK® tubing fittingsleri yüksek basınç, impuls titreşim, vakum ve sıcaklık gibi yüksek performans gerektiren alanlardaki talepleri karşılamak için itina ile imal edilip test ediliyor. Bu tubing fittingsleri, modern ve ileri bilgisayar destekli otomasyon kullanılarak çok hassas toleranslarda üretiliyor. Bu hassas fittingslerin üretilmesi konusundaki en önemli zorluklardan birisi, yetenekli sanatkarları ile birlikte çok uzun ve sıkı kalite kontrol prosedürlerinin işletilmesinin sağlanmasıdır.

Ürünlerinizde kalite standartlarını nasıl yakalıyorsunuz?
Üretimimizin yanı sıra Türkiye’de metalle ilgili yapılabilecek tüm testlerin yapılabildiği TSE 17025 Akreditasyon sistemi ile yönetilmekte olan kalite laboratuvarımızda, hem kendi ürünlerimizi hem stoklarımızdaki ürünleri hassas analizlerden geçiriyoruz. Ayrıca bu laboratuvarımızda sanayicilerimize tam akreditasyon ve belgeleme hizmeti veriyoruz. Tüm bu hususlar dikkate alındığında Avrupa’daki üreticilerle çok rahat rekabet edebilecek bir üretim ve kalite sistematiğine sahibiz. Bilhassa 2012 yılı itibarı ile Amerika’dan ithal ettiğimiz laboratuvar ekipmanları ile yerinde kontrol merkezli bir malzeme denetim sistemini günlük hayata geçirdik. Artık bir paslanmaz çelik veya herhangi bir metali en son teknolojiye sahip taşınabilir sistem ile saniyeler içerisinde kimyasal analizini yüzde yüze yakın bir hassasiyetle ölçüp değerlendirme şansına sahibiz. Bu değerlendirme sayesinde artık müşterilerimiz kaynaklarını sökmeden veya zorlu zahmetli taşımalardan kurtulmak sureti ile deneyimli ekibimiz tarafından analiz ve ölçüm işleri anında yapılabiliyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN PAYI %40
Enerji sektörünün toplam iş hacminiz içindeki payı nedir?
Ham-Let firmasının Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleri’ndeki tek yetkili distribütörü olmamız sayesinde iş hacmimiz içinde enerji sektörünün payı her geçen gün artıyor. Bu gün sektörün iş hacmimiz içindeki payı %40’lar seviyesindedir. Bu artışta, satış sonrası verdiğimiz hizmetler ve müşterimizle kurduğumuz kuvvetli ilişkilerinde payı göz ardı edilemez. Günümüzde petrol ve doğal gaz kullanımı artarken, çevre faktörünün de etkisiyle firmalar paslanmaz fittings ve proses borusu alırken kaliteye çok dikkat ediyor. Ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren büyük holding ve yatırım firmalar; yüksek ve iş güvenliği riski taşıyan projelerinde sunduğumuz kalite, güven ve uygun fiyat nedeniyle firmamızı tercih ediyor.  

Orta ve uzun vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
2013 ve gelecek yıllarda dünyanın en önde gelen üretici firmaları ile çözümsel ortaklık bağlamında direkt çalışmaya devam edeceğiz. Kalitenin gereği dikte edilen uluslararası standartların yönetimsel ve üretim bazındaki  tüm gereksinimlerini en detaylı teknik kalite çözümleri üreten firmaların sunmuş olduğu ürünlerin sadece Borşen bünyesinde yer alabilmesini temin etmeye çalışacağız. Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımı ile sürekliliği esas alan kurumsal ve bireysel hizmet portföyü anlayışı ile paslanmaz boru ve fittings malzeme tedarik sürecini gerek yurtiçi, gerekse yurtdışındaki tüm müşterilerine en üst mertebede değer yaratarak pazardaki lider ve öncü kuruluş konumunu korumaya yönelik sistem çözümlerini sürekli iyileştirme fonksiyonunu yönetimsel bazda koruyarak gerçekleştireceğiz.
Tecrübe sahibi kadromuz ile müşterilerimizin istek ve beklentileri doğrultusunda sunduğumuz hizmetlerle pazarda bir standart oluşturduk bunu sürdüreceğiz. Yeni iş fırsatları yaratıp bunları yönlendireceğiz. Müşterilerine değer yaratmayı ilke edinmiş ve kesintisiz hizmeti ön planda tutan bir şirket olarak, gelecekteki olası her türlü teknik ve ekonomik gelişmeleri araştırıp innovatif yaklaşım ile bunları önceden belirleyerek, gerekli değişiklikleri hızla uygulayacağız. Paslanmaz çelik sektörünün ileri teknoloji ile de sürekli iç içe olduğunu ve gelişim süreçleri ile de desteklendiğini unutmamak gerekiyor. Borşen Boru olarak, teknolojiye ve nitelikli insan gücüne yaptığımız yatırımlar ile 2013 yılında da mutlaka çıtanın en yüksek mertebelerinde yer almaya devam edeceğiz.

GLOBAL PAZARDA DAHA AKTİF OLACAK  
Borşen Boru İş Geliştirme ve CRM Müdürü Elektronik Yüksek Mühendisi Caner Fenerci, hem dünyada hem de Türkiye’de paslanmak çelik boruya olan talebin her geçen gün arttığını söylüyor. Buna paralel olarak firmalarının ihracatının 2005 yılından itibaren önemli bir ivme kazandığını vurgulayan Fenerci, “Avrupa, Ortadoğu, Asya ülkeleri ihracat gerçekleştirdiğimiz önemli bölgeler arasında yer alıyor. Bugün itibariyle yıllık ciromuzun %50’ye yakınını ihracat gelirlerimiz oluşturuyor. Ülkelerin stabil ekonomik dinamikleri ve buna paralel olarak gerçekleştirilen yatırımlar paslanmaz çelik boru ve fittings ihtiyacının oluşmasında belirleyici oluyor. Dönemsel ihracat değişimleri yaşansa da dışa açık bir firma olarak, ihracat kanadında sürekli iyileştirme ve gelişme çalışmaları yürütüyor ve yakın gelecekte global pazarlarda daha aktif bir oyuncu olmayı hedefliyoruz” diyor.  
 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz