Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Demiryolu Lojistik ve TÜPRAŞ’dan dev proje

Demiryolu Lojistik ve TÜPRAŞ Türkiye’de devrim niteliğinde bir proje için güçlerini birleştiriyor. Yıllardır hizmet sundukları TÜPRAŞ’ın İzmit Rafinerisi’nde demiryolu ile akaryakıt taşımacılığına önemli bir katkı sunacak büyük bir projenin hazırlığı içinde olduğunu belirten Demiryolu Lojistik Mühendislik, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü ve TCDD Hareket Dairesi Eski Başkanı Süleyman Yavuz, proje ile taşınacak akaryakıt miktarının ise 2 milyon 630 bin tona yükseleceğini söylüyor.
suleyman_yavuz“Hızlı, güvenli ve ekonomik hizmetler için doğru adres” sloganıyla 2005 yılında kurulan Demiryolu Lojistik, imza attığı başarılarla planladığı hedeflerin çok ötesinde büyümeye devam ediyor. Demiryoluyla akaryakıt taşımacılığına öncülük eden şirket, yıllardır Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından TÜPRAŞ’ın rafinerileri arasında blok trenlerle taşıma gerçekleştiriyor. Demiryoluyla akaryakıt taşımacılığında ihtisaslaştıklarını belirten Demiryolu Lojistik Mühendislik, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü ve TCDD Hareket Dairesi Eski Başkanı Süleyman Yavuz, karayoluna göre çok daha güvenli olan bu taşıma modelinin Türkiye’de yaygınlaşması için önemli bir misyon üstlendiklerini söylüyor. 2011 yılında toplam 980 bin ton akaryakıt taşıması gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Yavuz, “2012 yılında 1 milyon 700 bin ton taşıma hedefliyorduk. Ancak hızlı tren hattındaki çalışmalar nedeniyle Gebze-Köseköy arasındaki demiryolunun Haziran 2012’de trafiğe kapatılması ve İzmit-Kırıkkale rafinerileri arasında her gün karşılıklı iki kere trenle yapılmakta olan taşımaların karayoluna kaydırılması nedeniyle planladığımız trenler çalıştırılamadı. Bu nedenle hedeflerimize ulaşamadık. 2012’deki akaryakıt taşımalarımız 573 bin ton olarak gerçekleşti. Fakat bu durumdan şikayetçi değiliz. Çünkü demiryollarının geleceğine yatırım yapılıyor” diyor.

TÜPRAŞ ÖRNEK OLACAK
Süleyman Yavuz, demiryolu ile akaryakıt taşımacılığında devrim niteliğinde bir projenin müjdesini veriyor. Danışmanlık yaptıkları ve taşımalarını gerçekleştirdikleri TÜPRAŞ’ın İzmit Rafinerisi’nde yürüttüğü büyük bir proje için hem altyapı hem de üstyapı yatırımı gerçekleştirdiğini anlatan Yavuz, şunları aktarıyor: “Bu yatırım için TÜPRAŞ mevcut dolum, boşaltım, tren kabul ve sevk yollarını yeniden kurmak için bir proje hazırladı. Projenin inşasına başlamak için TCDD’den onay bekliyor. Yine TÜPRAŞ bu proje kapsamında mevcut 145 adet akaryakıt tank vagona ilave olarak 300 adet tank vagon alımını planlıyor. Tank vagon alımı için bir taraftan TCDD ile sözleşme hazırlıkları yapılırken, diğer taraftan da bu vagonların temini için ihale hazırlığı yapılıyor. TÜPRAŞ bu projeyle, Türkiye’de şu anda karayolu ile emniyetsiz bir şekilde yapılan akaryakıt taşımacılığının daha güvenli bir taşıma modeli olan demiryoluna yönlendirilmesine öncülük yapmış olacak. Proje hayata geçtiğinde demiryolu ile taşınacak akaryakıt miktarı ise 2 milyon 630 bin tona ulaşacak. Proje aynı zamanda yaklaşık 80 bin tanker seferinin karayolu trafiğinden çekilmesini sağlayacak. Bu da hem tüketilen yakıt hem de karayolunda trafiğin rahatlaması bakımından ülke ekonomisine büyük bir katkı sunacak.”

IRAK PETROLÜ DEMİRYOLU İLE TAŞINACAK
Süleyman Yavuz, bir başka önemli projenin de TCDD tarafından yürütüldüğünü söylüyor. Kuzey Irak’tan Türkiye’ye karayolu tankerleriyle taşınan petrolün büyük bir trafik sıkışıklığı yarattığına dikkat çeken Yavuz, “Bunun için TCDD Mardin Kızıltepe arasında bir lojistik merkez kuruyor. Bu lojistik merkezin bir bölümünde yapılacak aktarma merkezi ile Irak’tan karayolu tankerleriyle gelen petrol, tren vagonlarına aktarılacak ve bu şekilde Mersin-İskenderun gibi limanlara taşınacak. Bu proje özelikle Habur yolunda önemli bir rahatlama yaratacak. Bu kapsamda Demiryolu Lojistik olarak tecrübeli kadromuz ve akaryakıt taşımacılığında uzun yıllara dayanan tecrübemizle bu projeye katkı sunmaya hazırız” diyor.
Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz