Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Erdoğan Artvin Yusufeli Barajı’nın temelini Ankara’da attı

Türkiye’nin en yüksek barajının temelini AK Parti grup toplantısından canlı bağlantıyla atan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar Çoruh Nehri üzerine 3 gerdanlık taktıklarını ifade ederek, 2005'te Muratlı Barajı'nı, 2007'de Borçka Barajını, 2012'de Deriner Barajını hizmete açtıklarını söyledi. Erdoğan, bu 3 barajın da ülkenin elektrik üretimine önemli katkı sağladığını kaydetti.
yusufeli_hesÇoruh Nehri üzerinde bugün de Yusufeli Barajı'nın temelini atacaklarını belirten Erdoğan, 486 milyon lira bedelli barajın, kendi sınıfında dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin de en yüksek barajı olacağını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, Yusufeli İlçesi'nin barajın altında kalacağını ifade ederek, en uygun yerde, şu anki Yusufeli ile mukayese edilmeyecek, deniz manzaralı Yusufeli inşa edeceklerini bildirdi. Barajın ihalesinin 13 Ağustos 2012'de yapıldığını, 2 bin 340 gün, yani 6 yıl içinde barajın tamamlanacağını belirten Erdoğan, ''Canlı bağlantı ile Yusufeli'ne bağlanıyoruz'' diyerek, sözü Eroğlu'na bıraktı.
Bakan Veysel Eroğlu da yaptığı konuşmada, barajın yılda 2 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğini söyleyerek, Yusufeli İlçesi'nin baraj altında kalacak olması nedeniyle yeni ilçeyi en güzel şekilde inşa edeceklerini, hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini kaydetti. Konuşmasında ''Yusufeli'nde bugün sevinç var. Çünkü ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak önemli bir barajın temeli atılıyor'' diyen Bakan Faruk Çelik ise şöyle devam etti: ''Biraz hüzün var. Çünkü hatıralar su altında kalacak. Ama en büyük teminat olarak, sizlerin talimatınızı burada ilettik. 'Yepyeni, modern, güzel bir Yusufeli en kısa zamanda inşa edilecek' deyince bütün stadın ayağa kalktığını gördüm''
Başbakan Erdoğan, mikrofonun, barajı yapacak olan müteahhit firmalardan birisinin temsilcisine verilmesini istedi. Erdoğan, Müteahhit Nihat Özdemir'e, ''7 yılı ben size yakıştıramıyorum'' dedi.
Salondan ''6 yıl'' seslerinin yükselmesi üzerine Erdoğan, ''6 yıla Veysel bey indirdi'' diye konuştu. Erdoğan, Özdemir'e, ''Veysel bey bakan olarak bir yıl kendisi için kullandı. Sizden Başbakanın talebi var. Bunu ne kadar daha geri çekeceğiz, süratle bitirebileceğiz?'' diye sordu. Özdemir de barajı, 18 Haziran 2018'de bitirme arzusunda olduklarını söyleyerek, ''Emredin Sayın Başbakanım'' dedi. Erdoğan'ın, barajın 29 Mayıs 2018'de barajın bitirilmesini istemesi üzerine, Özdemir, ''Allah izin verirse, 29 Mayıs 2018'de saat 11.00'de barajımızı, yapıp ülkemize teslim edip enerji üretimine bizlerin de katkısını sağlamış olacağız'' diye konuştu.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz