Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Siemens KK&K buhar türbinleriyle verimli ve ekonomik çözümler sunuyor

Birçok üretim süreci ısıyı veya ekzotermik reaksiyonlar sonucu oluşan atık ısıyı kombine çevrim bir enerji santralinde kullanarak, önemli ölçüde enerji maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Bu noktada Siemens’in ürün portföyünde yer alan KK&K buhar türbinleri verimli ve ekonomik çözümler sunuyor.




siemensSiemens Enerji Sektörü Petrol ve Gaz Bölümü Satış ve Pazarlama Uzmanı Merve Öztunç, hızlı bir şekilde devreye alınabilen Siemens kompakt buhar türbinlerinin, endüstriyel uygulamalarda düşük kapasitelerde en verimli ve en ekonomik çözümleri sunduğunu söylüyor.
45 kW ile 5 MW’a kadar enerji üretim kapasitesine sahip standart KK&K buhar türbinlerinin, eklenen teknik birtakım modifikasyon ve uygulamalar ile daha verimli bir hale getirilebildiğini ve enerji üretim kapasitesinin 10 MW’a kadar çıkabildiğini vurgulayan Öztunç şunları aktarıyor: “Geniş bir müşteri portföyüne sahip, kombine çevrim santralleri, kojenerasyon, atık ısı, biomass gibi çeşitli uygulama alanlarına sahip olan kompakt KK&K buhar türbinleri, Kasım 2006 tarihinden itibaren KK&K (Künhle,Kopp&Kausch) şirketinin Siemens bünyesine katılmasıyla beraber Frankenthal’de bulunan tesislerde hali hazırda üretimlere devam ediliyor. Düşük yatırım maliyeti, kolay işletme özelliği, otomasyon teknolojisi, minimum bakım ihtiyacı ve özellikle de raylı mil yatağı yapısı sayesinde son derece hızlı devreye alınabilme özelliği KK&K türbinlerini yatırımcılar için cazip bir ürün haline getiriyor. Tesis için uygun türbin kapasitesine karar verilmesiyle beraber, buhar türbini, sürdüğü ekipman (pompa, kompresör, jeneratör), kondenser ve kontrol-izleme sistemleri ile beraber kullanıcıya servise hazır bir şekilde teslim ediliyor. Kompakt buhar türbinleri çalışma şekli genel olarak itme prensibine dayanıyor. Alınan buharın nozullar içinde genleşmesiyle ısı enerjisi kinetik enerjiye dönüşüyor. Sonrasında buharın türbin kanatlarından geçmesiyle beraber kinetik enerji mekanik enerjiye dönüştürülerek dişli kutusu veya güç aktarım elemanı yardımıyla türbin kanatlarından türbine bağlı olan makineye veya jeneratöre aktarılıyor.”



Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz