Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
TANAP’da gazı Avrupa’ya kim taşıyacak?

Şahdeniz-2 havzasından çıkarılan gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi, gaz arzında Rusya karşısında önemli bir alternatif olacak. 7 milyar dolarlık proje aynı zamanda Türkiye’yi enerji koridorunun kalbi yapacak. Gazı Türkiye sınırından Avrupa’ya TAP’ın mı Nabucco West’in mi taşıyacağına ise Haziran ayında karar verilecek.
kenan_yavuzTürkiye’nin %20, Azerbaycan’ın ise %80 ortaklığı olduğu TANAP Projesi için Hükümetlerarası Anlaşma 26 Haziran 2012’de imzalandı. Bu yıl içinde başlaması planlanan projede ilk doğal gaz akışının 2018 yılında gerçekleşmesi öngörülüyor. 7 milyar dolarlık bu proje Türkiye’yi bölgede önemli bir gaz geçiş merkezi yapacak. Rus gazına yıllardır alternatif arayışında olan Avrupa için ise TANAP’ın taşıyacağı Hazar gazı önemli bir önem taşıyor.
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, TANAP’ın hem Avrupa hem de Türkiye için gaz tedariğinde ülke ve güzergah çeşitliliği yaratmak adına son derece önemli bir proje olduğunu söylüyor. Projesinin Azerbaycan ve Türkiye tarafından onaylanıp kesinleştirilmesinin ardından gazın Avrupa’ya taşınması konusunda TAP ve Nabucco West arasında önemli bir yarış başladığını vurgulayan Yavuz, “TANAP’ın Türkiye-Avrupa sınırına getireceği gazı kimin taşıyacağına Şahdeniz-2 konsorsiyumu karar verecek. Bunun da bu yılın Haziran ayı gibi netleşmesi bekleniyor” diyor.

‘BİR MİLLET İKİ DEVLET MİSYONU PERÇİNLEDİ’
Türkiye ile Azerbaycan arasında gerçekleştirilen dev işbirliği projesi TANAP’ın detayları hakkında bilgi verir misiniz? Proje ne zaman tamamlanacak, yatırım miktarı ne olacak? Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arzına nasıl katkı sağlayacak?
TANAP Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biri. Tarihten gelen kardeşlik bağlarını bugünün koşullarında “Bir Millet İki Devlet” misyonunla perçinleyerek sürdüren iki ülke için de büyük öneme sahip TANAP, aynı zamanda dünya enerji piyasalarında da ses getiren dev bir proje.
İki ülke arasında bugüne kadar Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı Projeleri ile ivme kazanan stratejik iş birliği, 2008 yılında PETKİM’in SOCAR tarafından satın alınmasıyla daha da kapsamlı hale geldi. TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefliyor. 26 Aralık 2011’de mutabakat zaptı imzalanan TANAP’ın 26 Haziran 2012’de de Hükümetlerarası Anlaşma’nın imzaları atıldı ve biliyorsunuz iki ülkenin parlamentoları tarafından da onaylandı. Projede SOCAR’ın %80, Türkiye’den BOTAŞ ve TPAO’nun birlikte %20’lik hakkı var. BP, Statoil ve Total gibi uluslararası firmalar da projeden pay almak istiyor.
Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arzına, Azerbaycan Şahdeniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan doğal gaz tedariğiyle büyük katkı sağlayacak projenin uzunluğu, yaklaşık 2000 kilometre olacak. Avrupa son dönemde gaz tedarikinde çeşitlenmenin önemine çok vurgu yapıyor, Rusya ile yaşadıkları sorunlardan dolayı onlar için gaz pazarının çeşitlenmesi çok önemli. Bu yüzden TANAP Avrupa için de çok önemli bir proje.

GAZI AVRUPA’YA TAŞIMAK İÇİN TAP VE NABUCCO WEST YARIŞTA  
TANAP’ın Nabucco’ya alternatif bir proje olduğu yönünde yorumlar yapılıyor. Bu yorumlara yönelik değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? TANAP ile Nabucco projelerinin birleştirilmesi mümkün mü?
TANAP, Azerbaycan gazını Şahdeniz-2 sahasından alıp Türkiye-Bulgaristan ve /veya Türkiye- Yunanistan sınırına kadar getirecek bir proje. Trans Adriatik Doğal gaz Boru Hattı veya Nabucco West Doğal gaz Boru hattı, TANAP ile Türkiye sınırına gelen gazı Avrupa’ya taşımak üzere şu anda yarışmaktadırlar. TANAP hem Avrupa’da hem de Türkiye’de kabul görmüş, her anlamda avantajlı bir proje olarak görülüyor. TAP veya Nabucco West arasında hangi boru hattının, TANAP’ın Türkiye-Avrupa sınırına getireceği gazı taşıyacağına ise Şahdeniz-2 konsorsiyumu karar verecek. Bunun da bu yılın Haziran ayı gibi netleşmesi bekleniyor.

TANAP, TÜRKİYE’NİN ARAZ GÜVENLİĞİNİ DESTEKLİYOR
Türkiye’de petrol ve doğal gaz sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Özellikle doğal gaz boru hatları konusunda yapılan güçlü anlaşmalar Türkiye’yi global enerji sektöründe hangi noktaya taşıyacak?
Türkiye enerjide %80’lere varan oranlarda dışa bağımlı. İthal ettiğimiz enerjide fosil yakıtlar başı çekiyor. Türkiye transit enerji ülkesi olarak, yılda 121 milyon ton petrolü dünya pazarına dağıtma kapasitesine sahip. Devam eden projeler tamamlandığında, transfer kapasitesi yıllık 221 milyon ton petrol ve 43 milyar m3 doğal gaza çıkacağı öngörülüyor.
Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya arasında köprü konumunda. Bu açıdan bir enerji koridoru olma yolunda haklı bir konuma sahip. Ayrıca, Türkiye geçtiğimiz on yılda Çin’den sonra enerji talebinin en fazla artış gösterdiği ikinci ülke. Türkiye enerji talebinde en büyük pay da endüstrinin (toplam enerji tüketiminin %39’u) ve sanayiye üretilen enerjide doğal gazın büyük payı var.
Biliyorsunuz 2023 için 500 milyar dolar ihracat yapabilmemiz için 900 milyar kilowat saat elektriğe ihtiyaç var. Bu elektriğin hangi kaynaklardan ve ne maliyetle üretileceği ise en büyük sorun olarak karşımızda durmakta. Bu açıdan Türkiye’nin şu anda fizibıl olan birçok enerji projesine ihtiyacı var. TANAP da, Türkiye ve Avrupa için tanımlanmış doğal gaz kapasitesiyle arz güvenliğini destekliyor. Türkiye’nin bölgede bir enerji koridoru olma hedefine hizmet edecek bir proje.

2026’DA 31 BCM GAZ TAŞINACAK
TANAP’ın giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olacak. 56 inçlik hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları ise Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi. TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metre küp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz