Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Akenerji, 2012 yılına ait net karını açıkladı

Ülkemizdeki en büyük özel sektör elektrik üretim şirketlerinden biri olan Akenerji’nin, 1 Ocak–31 Aralık 2012 faaliyet dönemindeki konsolide faaliyet sonuçları açıklandı. Akenerji, 2012 yılına ait net karı 81 milyon TL olarak açıkladı.
akenerjiToplam üretim kapasitesi ve tesis sayısıyla ülkemizde özel sektör elektrik üretiminde önde gelen şirketlerden biri olan Akenerji, 2012 yılında net satış gelirini, bir önceki yıla oranla %43 arttırarak 802 milyon TL’ye yükseldiğini açıkladı. 746 MW kurulu güce sahip olan Akenerji’nin 2012 yılındaki elektrik üretimi ise bir önceki yıl ile aynı seviyede gerçekleşerek 2.585 milyon kWh oldu.
Bir önceki yılda 106 milyon TL olan FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı), 2012 yılında şirketin beklentileri dahilinde yine 132,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Akenerji, bu sonuçlar doğrultusunda, FAVÖK’ ünü %25 arttırmış oldu.

Akenerji 2012 yılında 78 milyon TL faaliyet karı elde ederken, ağırlıklı olarak yeni devreye giren santrallerin finansal yükümlülüklerinden oluşan kur farkı geliri ve faiz giderleriyle vergi sonrasında net karı 81 milyon TL oldu. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin brüt kar üzerindeki etkisine değinen  Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman “Geçen yıl sonu itibariyle yenilenebilir kaynakların toplam üretime katkısı %35 iken, bu yıl %44’e yükseldi. Yıl sonu itibariyle yenilenebilir kaynaklardan ürettiğimiz elektrik %28 oranında, yani 248 GWh arttı. Bu da brüt karımızda 2011 yılına göre %27 artış sağladı. Brüt karımız 2012 yılı sonu itibariyle 138,6 milyon TL olarak gerçekleşti” diye konuştu. Danışman,  üretim portföyünde bulunan yenilenebilir enerjinin payını artırmak için yatırımlarını aralıksız sürdüğünün de altını çizdi.

2012 yılında yaklaşık 600 kurumsal müşteri ve 13.000 aboneyi içeren ticari portföyü ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok kurumsal şirkete elektrik enerjisi tedariği konusunda hizmet veren Akenerji, toplam satış hacmini de geçen yıla göre %24 oranında artırdı.
2012 yılında devreye alınan Himmetli, Gökkaya ve Feke-1 Hidroelektrik Santrallerinin de katkısıyla, Akenerji’nin 2013 yılındaki yılsonu FAVÖK performansının olumlu yönde etkilenmesi beklenmektedir.

Akenerji’nin HES sayısı sekize çıktı
Akenerji, yatırım programı kapsamında 2010’da inşaatları tamamlanarak devreye alınan Akocak, Burç, Bulam, Uluabat ve Feke II hidroelektrik santrallerinin ardından, bu yıl da Feke I, Gökkaya ve Himmetli hidroelektrik santrallerini devreye aldı. Akenerji, hayata geçirilen bu sekiz HES projesi için toplam yaklaşık 740 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

900 MW kurulu gücündeki Egemer Santrali, 2014’te devreye alınacak
Ekim 2012’de üç Türk bankasından temin ettiği 651 milyon dolar değerindeki finansman kredisiyle Hatay’ın Erzin ilçesinde yaklaşık 900 MW kurulu gücündeki Egemer Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali inşaatına başlayan Akenerji, bu santrali 2014 yılında devreye almayı planlıyor. Egemer, Türkiye’de halen ihtiyaç duyulan elektrik ihtiyacının %2.6’sını sağlayarak ülkenin artan enerji açığının giderilmesinde kilit bir rol üstlenecek.
Akenerji,  yatırımı ve inşaatı devam eden projelerin hayata geçmesiyle toplamda 1.844 MW’a ulaşarak, Türkiye’deki enerji üretiminin önemli bir bölümünü tek başına gerçekleştirecek bir enerji kapasitesine de sahip olacak.  

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz