Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Anadolu Yakası Enerjisa’nın

Enerji özelleştirmeleri tam gaz devam ediyor. Son 4 ihaleye 3.5 milyar dolar verilirken, Enerjisa Toroslar ve Ayedaş dağıtım bölgelerini aldı.
enerjisa_ozellestirmeEnerjisa, 2 milyar 952 milyon dolarlık teklifle Toroslar ve Ayedaş dağıtım bölgelerini alarak, 5 milyonu aşkın abonenin elektriğinin işletmeciliğini de devralmış oldu.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 18 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirmesini dün itibariyle tamamladı. 18 ihaleden devletin kasasına toplam 12 milyar 616 milyon dolar girdi. Enerji Bakanlığı’nın düzenlediği Menderes ve Göksü elektrik dağıtım  şirketleri ihaleleriyle elde edilen toplam kazanç yaklaşık 13 milyar dolar oldu. Bundan böyle Türkiye’deki elektrik, tamamen özel sektör tarafından işletilecek.
Dicle Edaş ihalesinde 387 milyon dolarla en yüksek teklifi İşkaya-Doğu OGG verdi. Vangölü EDAŞ ihalesinde 118 milyon dolarla Türklerler İnşaat en yüksek teklifi verirken, Toroslar EDAŞ (1.725 milyar dolar) ve Ayedaş (1.227 milyar dolar) ihalelerinde en yüksek teklifi Enerjisa vermiş oldu. Bundan sonra EPDK ve Rekabet Kurulu’nun yapacağı değerlendirmeden sonra, nihai kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) verecek. İki-üç ay içinde devirlerin gerçekleşmesi bekleniyor.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz