Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Kuzey Irak’ta sıcak gelişme

Genel Enerji CEO’su Tony Hayward Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tam kapasite ihracat anlaşmasının imzalanacağını iddia etti.
petrol_kuzey_irakCNN Türk'te yer alan habere göre iddianın sahibi; Genel Enerji'nin başında bulunun BP'nin eski CEO'su Tony Hayward... İngiliz basınına konuşan Hayward, Ankara ile Erbil arasında tam kapasite petrol ihracat anlaşmasının onaylanmasının an meselesi olduğunu söylerken, anlaşmanın önümüzdeki aylarda imzalanacağını tahmin ettiğini belirtti.
Hayward, şu an tankerlerle günde 5 bin varil civarında yapılan ihracatın "Türkiye ile IKBY arasındaki ihracatta sembolik bir miktar" olduğunu ifade etti. Türkiye sınırına günde 1 milyon varil petrol taşıyacak olan yeni bir boru hattı inşasında ilerleme kaydedildiğini söyleyen Hayward, boru hattının 2014 yılında faaliyete geçmesinin beklendiğini ekledi.

Hayward, "Bazı şeyler bizim kontrolümüzde değil ama inanıyoruz ki yılın ilk yarısında ilginç bir gelişmeye şahit olacağız ve bu sayede 2014 yılında petrol ihracatı tamamen serbest hale gelecek" dedi.
Kaynak: Milliyet

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz