Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye Rüzgar Şapmpiyonu olabilir

TÜREB tarafından organize edilen Rüzgar Çalıştayından çıkan karar: Doğru politikalar seçilirse Türkiye Rüzgar Enerjisinde Şampiyon olabilir.
tureb_ruzgar_calistayTürkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 'Rüzgar Enerjisi Çalıştayı' ATO Congresium'da gerçekleştirildi. Çalıştaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, EWEA Direktörü Pierre Tardieu ve TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven katıldı.
27 Mart tarihinde gerçekleşen Çalıştay’a Enercon, Enel gibi yüksek potansiyele sahip yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin yanısıra, STK’lar, üst düzey kamu çalışanları, yurtdışından gelen birlik temsilcileri, akademisyenler ve üniversite öğrecilerinden oluşan 300 kişilik bir grup katıldı.
Çalıştayda yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'nin şu anda mevcut haliyle her ürettiği elektriğin dörtte birini yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber ürettiğini dile getiren Taner Yıldız,  suyun, rüzgarın, güneşin, jeotermalin ve biyokütle gibi enerji kaynaklarının oranını Türkiye'nin büyüme hızıyla beraber aynı oranda artırmak istediklerini belirtti.
TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ise “1998 yılında 3 adet 500 kW lık türbinden oluşan 1,5 MW kurulu güce sahip rüzgar enerjisi sektörünün, bugün 2.000 MW ın üstünde kurulu güce sahip olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin genç ve dinamik bir pazar haline geldiğini söyledi. Son yıllarda Türkiye’de her yıl 500 megavat civarında rüzgar santralinin devreye girdiğini hatırlatan Ataseven, “Bu sevindirici bir durum. Bununla birlikte 2023 yılı hedefimiz için bu rakamın artırılması şart.” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin istikrarlı güçlü ekonomisi, verimli rüzgar potansiyeli ve iddialı hedefinden dolayı Avrupa’nın yatırım yapmak isteyeceği bir pazar olduğunu vurgulayan EWEA Yasal Düzenlemeler Bölümü Başkanı Stephane Bourgeois, Türkiye’nin rüzgarının büyümesi için güçlü bir siyasi irade olduğunu gördüklerini de sözlerine ekledi. Doğru politikalar seçildiğinde Türkiye’nin Rüzgar Enerjisinde Şampiyon olabileceğini söyleyen Bourgeois, uzun vadeli bir vizyon ile Türkiye’nin hedeflerine ulaşabileceğinin altını çizdi.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz