Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Türkiye’den ENI’ye Kıbrıs ambargosu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İtalyan enerji şirketi ENI ile Türkiye'deki projelerinin askıya alınması da dahil olmak üzere söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi. ENI’ye uygulanan ambargo kararının Güney Kıbrıs ile uluslararası hukuka aykırı olarak tartışmalı sularda çalışmalarına devam etmesi nedeniyle alındığı açıklandı.
taner_yildiz_eniATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen “Rüzgar Enerjisi Çalıştayı”na katılan Yıldız, çalıştay öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm uyarılara rağmen ENI şirketinin, Güney Kıbrıs ile Akdeniz'deki uluslararası sularda petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam ettiğini anlatan Yıldız, bu nedenle söz konusu şirketle çalışmama kararı aldıklarını bildirdi. Yıldız, “ENI şirketi ile Türkiye'deki projelerinin rafa kaldırılması da dahil Türkiye'de çalışmama kararı aldık” dedi.
Samsun-Ceyhan arasına inşa edilecek ham petrol boru hattı projesinin Çalık Holding ile birlikte ENI'nin de görev aldığını hatırlatan Yıldız, Çalık'ın bu konuda kendi değerlendirmesini yapacağını ancak kendilerinin bu şirketi tercih etmediklerinin altını çizdi. Bakan Yıldız, Kıbrıs açıklarında bulunacak kaynakların ya tüm Kıbrıs tarafından kullanılması ya da bu çalışmaların yapılmaması gerektiğini vurguladı.
Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz