Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji Bakanı Taner Yıldız: Yol haritası değişmeyecek

Enerji sektörünün son 10 yılda 2 kat büyümesinde siyasi istikrarın önemli bir rol oynadığını ve yaşanan son gelişmelerin sektörün yol haritasını değiştirmeyeceğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Temmuz sonuna kadar elektrik dağıtım bölgelerinin tamamını devretmiş olacağız, ardından da elektrik üretim ihaleleri başlayacak. Güneş ve rüzgarda gibi yerli kaynakları devreye alacağız. Ayrıca yerli kömür konusunda da teşvikleri sürdüreceğiz” dedi.
gas_power_taner_yildiz4. Gas & Power Türkiye Enerji Zirvesi 6-7 Haziran tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla Trabzon’da yapıldı. Zirvenin açılışında konuşan Bakan Taner Yıldız, dünyada enerji kaynaklarının temelinde henüz bir değişiklik olmadığını, IEA’nın raporuna göre petrol ve doğal gazın başta geldiğini söyledi. Bakan Yıldız, Türkiye’nin istikrarının enerji sektörü açısından da büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Enerji sektörü son 10 yılda 2 kat büyüdü. Bu büyümenin en önemli unsurlarından birisi de siyasi istikrardı” yorumunu yaptı. Yaşanan son gelişmelerin enerji sektörünün yol haritasını değiştirmeyeceğini kaydeden Bakan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin idare edilmesine konan iradenin güç aldığı nokta halkımızdır. Enerji sektöründe böyle bir siyasi istikrardan bahsetmemin sebebi son dönemde olan olaylardır. Türkiye, bir değişim, dönüşüm içerisinde. Bizler bu dönüşümü ülke büyürken gerçekleştiriyoruz. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmelerini tamamlayıncaya kadar kamu eliyle yaptığı ihracatları daha sonra özel sektöre devredebiliyorlar ama biz, ülke büyürken tüm bunları yapıyoruz. Yatırımların ve yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesiyle alakalı işimize devam edeceğiz. Temmuz sonuna kadar elektrik dağıtım bölgelerinin tamamını devretmiş olacağız. Ardından da elektrik üretim ihaleleri başlayacak. Güneş ve rüzgarda gibi yerli kaynakları devreye alacağız. Ayrıca yerli kömür konusunda da teşvikleri sürdüreceğiz.”
10 yıl içinde 130 milyar dolarlık bir yatırımın yapılması gerektiğini bildiren Bakan Yıldız, Türkiye’deki tasarruf miktarının büyüme rakamlarının henüz altında olduğunu, sermayeyi ilgilendiren herhangi bir konuda keyfi bir uygulamanın söz konusu olmayacağını söyledi. Yerli kömürden elektrik üretimine büyük bir ilgi olduğunu anlatan Bakan Yıldız, “Son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan yeni kömür sahaları ve yeni kurulacak santrallerle 2.5 milyar dolarlık yatırım imkanı ortaya çıktı. Bu yatırımlar binlerce kişiye de istihdam sağlayacak” dedi.

ARAMA FAALİYETLERİNİ 13,5 KATINA ÇIKARDIK
“Türkiye’deki bu değişim ve büyümenin hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gerekiyor” diyen Bakan Taner Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Irak’ta neden yatırım yapmıyorsunuz diye bize soru sorulması lazım. Eğer petrolle doğal gaz hala 2050 yılına kadar dünyanın en önemli enerji kaynakları arasında bulunacaksa, bizim iki tane yol izlememiz lazım. Ya bunların yerli kaynak haline gelmesi için çabamızı artırmamız, ya da bunların ithalatı ile ilgili çok iyi organize olmamız lazım. Biz şimdi her ikisini beraber yapıyoruz. ‘Türkiye’de petrol var mı’ diye soranlara ‘evet’, ‘yeter mi’ diye soranlara, ‘belki yetmeyebilir’ diye cevap veriyoruz. Arama faaliyetlerini 13,5 katına çıkardık. Gerçekçi olacağız, son derece akıllı bir politika izleyeceğiz. Türkiye’nin enerji politikaları, stratejileri, bağımsız kuruluşları vardır. Bu politikalar, bütün bu silsile yoluyla özel sektörün daha fazla pay aldığı Türkiye’ye doğru yola devam etmektedir. 11 yıl önce özel sektörün payı yüzde 32’lerdeydi, şimdi neredeyse kamunun payı o kadar. Tamamen yer değiştirdi. Türkiye’nin genel bütçesine enerji sektörü olarak koyduğumuz katkı çok. Çünkü adalet, sağlık gibi bütçeler bizim yer aldığımız kadar o bütçeden pay almaktadır. Bizler bu yatırımlarımıza devam edeceğiz. Anlık olan siyasi istikrarın kesintiye uğruyormuş gibi görüntülerin olmadığını, önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. Enerji sektörü olarak bu yatırımlarımıza devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

ABONE, SAYAÇ PARASI ÖDEMEYECEK
Enerji Bakanı, yeni Petrol Kanunu’yla ilgili eleştirilere ilişkin olarak da, “Bu TPAO’nun kanunu değildir. TPAO bizim çocuğumuzdur. Biz onun doğru büyümesine itina gösteriyoruz. TPAO’nun altında yeni şirketler kurulacak. Özel şirketlerle birlikte yeni işler yapacağız.” açıklamasını yaptı. Bakan Yıldız, son dönemde kamuoyunda çok tartışılan LPG (otogaz) sektörünün problemlerini iyi bildiklerini, bu konuda yeni bir yasal düzenleme hazırladıklarını kaydetti. Enerji Bakanı Yıldız, Rus Gazprom’un Avrupa’daki bazı ülkelere yüzde 7-10 arasında indirim yapmasını da değerlendirdi. Yıldız, “Rusya’nın indirimi aslında sadece bir ülkeyi ilgilendiriyor. Avrupa’nın tamamını ilgilendiren bir durum değil. Biz zaten daha önce oldukça iyi bir indirim almıştık. Gelişmelere göre yeniden oturup, konuşuruz” dedi.
Bakan Taner Yıldız, 25 milyon tüketiciyi yakından ilgilendiren elektrik sayaçlarının değişimi konusunda son noktayı koydu. “Tüketiciden sayaç parası kesinlikle alınmayacak.” diyen Yıldız, dağıtım şirketlerinin sayaç değişimini yatırım olarak göstereceğini ve bunun da vergilendirmeyle ilgili bir tasarrufla çözüleceğini ifade etti.

ELEKTRİK KANUNUNA SEKTÖR İLGİSİZ KALDI!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, yeni Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde tüm enerji mevzuatını 6 ay içinde yeniden yazdıklarını kaydetti. Köktaş, bu konudaki temel mevzuat taslaklarını kamuoyunun görüşüne açtıklarını belirterek, özel sektörün bu konuda katkıda bulunmamasından şikayet etti ve şunları aktardı: “Piyasadan bize görüş gelmiyor. Sadece bireysel öneriler geliyor. Halbuki genel işlem düzeyinde olan bir işlem yaparken, bireysel sorunları ele alamayız. Lütfen tüm oyuncular bugün buna katkı sağlasın. Yarın önümüz kapandı, kısıldı gibi bir eleştiri hakkı olmayacak. Gelin hep beraber bu mevzuatı hazırlayalım.”
Hasan Köktaş, lisanssız elektrik üretimi kapsamında toplam kurulu güçleri 230 MW'a, sayıları ise bine yaklaşan başvuruda bulunulduğu bilgisini verdi. Bugüne kadar bu başvurulardan 630’u kadarına olumlu görüş verildiğini bildiren Başkan Köktaş, bununla birlikte lisanssız elektrik üretimine yönelik süreci durdurmadıklarını, bu konuda kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu kaydetti. EPDK Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü; “6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile lisanssız elektrik üretimine yönelik bazı yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni tanımlar geldi ve 500 KW olan sınır 1 MW’a çıktı. Bu konularda da uygulamaya yönelik bir ikincil mevzuat hazırlanması hükmü getirildi. Biz de kurum olarak bu konuda ilgili mevzuatımız yürürlüğe girene kadar hukuki bir işlem olmaması için şirketlerden geçici olarak yeni başvuruların alınmamasını istedik. Biz, yapılmış bu başvurularda sürecin tamamlanması ve geçici kabullerin yapılması konusunda herhangi bir sınırlama getirmedik.  Ayrıca bu konuda yanlış anlamalar olmaması için de ikinci bir yazı ile bağlantı başvurusu uygun bulunmuş olanlar proje onaylarının yapılmasında, geçici kabullerinin yapılmasına dair işlem tesis edilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını da bildirdik.''

MALİYET ESASLI FİYATLANDIRMA ÖNEMLİ
Koç Holding Enerji Grup Başkanı Erol Memioğlu, enerjinin payını yapacakları yatırımlarla büyütmeyi düşündüklerini ve mevcut yatırımları da en iyi hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, yeni bir rafineri çalışması içinde olduklarını belirtti. Geçmişte Yap-İşlet-Devret gibi uygulamaların gündemde olduğunu belirten Memioğlu, maliyet esaslı bir fiyatlamanın elektrikte söz konusu olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin evsel tüketimle birlikte doğal gaz tüketiminin arttığına dikkat çeken Memioğlu, ülkenin yüzde 70’in üzerinde dışa bağımlı olduğunu söyledi. Memioğlu, yeni yapılan girişimlerle söz konusu durumun iyileşeceğini belirtti.
Nükleerin temiz bir enerji kaynağı olduğunu ifade eden Memioğlu, Türkiye’de mutlaka nükleer enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini vurguladı. Böylece üretimde maliyetlerin aşağı çekileceğini belirten Memioğlu, yapılan anlaşmaların kararlılıkla yürütülmesini değerlendirdi ve bu durumu takdir ettiğini belirtti. Liberalleşme yolunda daha hızlı bir adımın atılması gerektiğini belirten Memioğlu, “Türkiye bir enerji köprüsüdür. En yakın batı fiyatlarıyla tüketim ülkesi aynı zamanda. Ve Türkiye, bu konumu iyi kullanması gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz