Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Dr. Nihat Kantar: Uluslararası Yatırımcılar Boğaziçi Zirvesi’nde buluşuyor

2010 yılından bu yana İstanbul’da düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nin altıncısı 9-11 Aralık 2015 tarihinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek.
kantar_nihat“Daha az yoksulluk, daha fazla refah” ana teması ile 80 ülkenin katılımıyla düzenlenecek olan 6. Boğaziçi Zirvesi’nin bu yıl odak ülkesi Katar olarak belirlendi.
“UNDP, World Bank, Oxford Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) gibi prestijli kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirilecek panellerin de yer alacağı 6. Boğaziçi Zirvesi’nin Küresel ve Bölgesel sorunlara ışık tutacağı ve bunlara nitelikli çözümler getireceğine inancımız tamdır.” diyen Uluslararası İşbirliği Platformu İcra Kurulu Üyesi Dr. Nihat Kantar Boğaziçi Zirvesi’nin Türkiye için çok önemli ve prestijli bir etkinlik olduğunu söyledi. Boğaziçi Zirvesi’nin Türkiye gibi hedefleri büyük olan bir ülkede yapılmasının önemine dikkat çeken Dr. Kantar, etkinliğin Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde ve TİM’in ev sahipliğinde düzenlendiğini belirtti. Dr. Kantar Zirve ile ilgili şunları söyledi: “80 ülkeden 100’ü aşkın katılımcının yer alacağı Boğaziçi Zirvesi’nin altıncısı Yakın bölgemizde disiplinler arası çok yönlü işbirliklerini arttırmak ve teşvik etmek için kurulmuş ve Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde ve TİM’ in ev sahipliğinde yapılacak. Türkiye gibi istikrarı ve hedefleri yakalamak için böyle kuruluşların başlıca amacı kamu ile özel sektör arasında ortaklık oluşumunu teşvik etmek, daha çok yatırımın Türkiye’ye gelmesini ve kalıcı olmasını sağlamak. Bu tür buluşmalar ayrıca karar mercilerinin, politik ve iş dünyası liderlerinin, eğitimde, sanatta, medyada öncü kişilerin, yardımseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal arenanın bir araya geldiği bir tartışma alanı sunarak küresel gündemi şekillendirici rol oynamaktır. Bunlar bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde uluslararası düzeyde ekonomik işbirlikleri kurmak ve sürekli büyüme için çok önemli.  Bu etkinlikler bugüne kadar potansiyel işbirliklerinin ticari başarılara dönüşmesine katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.”
 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz