Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuşma yapacak 100 isim belli oldu

Gelecek yıl İstanbul’da düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi’nde enerji dünyasına yön veren 100 ünlü isim olarak katılacak. 
enerji_arastirma_en_ar“Enerji Olimpiyatları” olarak nitelendirilen kongrenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. 4 gün sürecek kongredeki 100 konuşmacı arasında İran Enerji Bakanının yanı sıra TANAP, BP, E.ON gibi uluslararası enerji şirketlerin CEO’ları bulunuyor. Türkiye’den ise Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuşmacılar arasında yer alıyor.
Enerji dünyasının tüm alanlarından üst düzey yetkilileri bir araya getiren, 9 -13 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek 23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuşma yapacağı kesinleşen 100 isim açıklandı. 
“Yeni Ufukları Kucaklamak (Embracing New Frontiers)” başlığını taşıyan 23. Dünya Enerji Kongresi’nin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Enerji dünyasının gündemini belirleyen kongreye aralarında İran Enerji Bakanı Hamid Çitçiyan, Ekvador Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Esteban Albornoz Vintimilla ve Senegal Enerji ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Thierno Alassane Sall’ın da bulunduğu devlet adamları katılacak. Türkiye’yi ise Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak temsil edecek.
 
23. Dünya Enerji Kongresi konuşmacı listesinde ayrıca BP Group İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley ile E.ON Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Johannes Teyssen, Gazprom CEO’su Alexey Miller, OMV AG CEO’su Rainer Seele, TANAP CEO’su Saltuk Düzyol gibi enerji dünyasının önemli aktörlerinin yanı sıra Total, Tokyo Gaz DHL, Nestle, Siemens gibi şirketlerin CEO’ları da kongredeki farklı oturumlarda sunumlarıyla enerji dünyasının gündemini kongreye taşıyacak.
Kongrenin konuşmacıları arasında Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol gibi saygın uluslararası kuruluşların liderleri yer alıyor. Öte yandan son yıllarda enerji yatırımlarıyla dikkat çeken Sabancı Holding CEO’su Güler Sabancı da kongreye konuşmacı olarak katılacak. Dünya Enerji Konseyi temsilcileri kongre tarihine kadar konuşmacı sayısının 250’ye ulaşması beklediklerini belirtti.
                                                   
Paris’te düzenlenen kritik İklim Değişikliği Zirvesi (COP 21) sonrası gerçekleşecek ilk küresel enerji etkinliği olma özelliğini taşıyan kongre, enerji dünyası liderlerinin sürdürülebilir bir enerji pazarına giden yolda mihenk taşlarını belirleyecekleri bir forum özelliği taşıyor.
 
Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei, “23. Dünya Enerji Kongresi’nde şu ana dek konuşma yapması kesinleşen isimler, bu zirvenin son derece önemli bir etkinlik olacağına işaret ediyor. Enerji endüstrisi bir değişim sürecinden geçiyor ve İstanbul’daki kongre geleceğin enerji piyasasının şekillendirilmesinde belirleyici olacak” dedi.
 
Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan ise “23. Dünya Enerji Kongresi’ni Türkiye’de düzenlemekten büyük gurur duyuyor, delegeleri ağırlamak için sabırsızlanıyoruz. En önemli enerji pazarlarının kesişme noktasında yer alan Türkiye, enerji konusunda çok büyük küresel değişikliklerin yaşandığı bir zamanda çok önemli bir zirveye ev sahipliği yapıyor” diye konuştu. 
 
Dünya Enerji Kongresi ve konuşmacılar hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.wec2016istanbul.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Dünya Enerji Konseyi Hakkında
1923’te kurulan Dünya Enerji Konseyi, sürdürebilir enerjinin geleceği konusunda somut çalışmalar yürüten ve fikir liderliği yapan, global ve kapsayıcı yegane forum. Dünya Enerji Konseyi’nin 93 milli komitesi, aralarında hükümetlerin, endüstri ve uzman kuruluşlarının da bulunduğu 3 binden fazla üye organizasyonu temsil ediyor. Misyonu, herkesin yararına sürdürülebilir tedarik zincirine dayalı enerji kullanımını teşvik etmek. 
 
Dünya Enerji Kongresi Hakkında 
İlki 1923’te olmak üzere üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu. Bununla birlikte kongre yöneticilere de teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkanları keşfetme olanağı sağlıyor. Ayrıntılı bilgi ve katılım için: http://www.wec2016istanbul.org.tr 
 
 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz