Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Almanya'da nükleer geriliyor, yenilenebilir enerji artıyor

Geçen yıl yaklaşık 647 milyar kilovatsaatlik elektrik üreten Almanya’da nükleerin payı azalırken, yenilenebilir kaynakların payı ise arttı.
nukleer_reaktoer1.pngAvrupa'nın en fazla enerji tüketen ülkesi Almanya, geçen yıl toplam brüt elektrik üretiminin yüzde 42,2’sini kahverengi kömür (linyit) ve maden kömüründen sağladı. 
Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) verilerinden derlediği bilgilere göre, ülkede 2015 yılında yaklaşık 647 milyar kilovatsaatlik elektrik üretildi. Elektirk üretimi, 2015’te 2014 yılına kıyasla artış kaydetti.
Geçen yıl toplam brüt elektrik üretiminin yüzde 42,2’si kömürden elde edildi. Kahverengi kömür ve maden kömürünün elektrik üretiminin yüzde 57'sini karşıladığı 1990'dan beri bu oran belirgin şekilde azaldı. Ayrıca kömürden elektrik üretimi 2014 yılına kıyasla da azaldı. 
Federal hükümet, 1990 yılından bu yana 2020 yılı itibarıyla sera gazı emisyonlarını yüzde 40 azaltmayı hedefliyor. Uzmanlar, bunun yalnızca ülkedeki eski kömür santrallerinin teker teker kapatılmasıyla başarılabileceğini düşünüyor. 
 
Elektrikte yenilenebilir enerjinin payı arttı
Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da kömür halen en önemli enerji kaynaklarından birisi olsa da yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi de giderek artıyor.
1990 yılında yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerji üretimi yüzde 4'ün altında iken, bu oran 2015 yılında yüzde 30’a ulaştı. 
 
Nükleerin payı azalıyor
Almanya'da nükleer enerjinin önemi ise giderek azalıyor. 1990 yılında nükleer santrallerden elde edilen enerji, toplam üretilen brüt elektriğin yüzde 28'ini oluşturdu. Bu oran geçen yıl yüzde 14,1’e gerilerken, 2014 yılında ise yüzde 15,5 düzeyinde ölçüldü. 
Almanya'da Bakanlar Kurulu, 2014 yılının Nisan ayında elektrik fiyatlarının hızlı artışının önüne geçilmesi amacıyla "Yenilenebilir Enerji Yasası"nda (EEG) bazı düzenlemeler yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti.
Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Yenilenebilir Enerji Yasası'nda reform olarak nitelendirilen düzenlemelerle yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin herkes için planlanabilir olması, elektrik fiyatlarının artmasının hissedilebilir şekilde frenlenmesi ve yenilenebilir enerjinin daha güçlü şekilde piyasaya sunulması hedefleniyor.
 
Almanya'da 2015 yılında üretilen elektriğin enerji kaynaklarına göre dağılımı şöyle:
Enerji kaynağı   Elektrik üretiminde pay (%)
Yenilenebilir enerji kaynaklar 30
Kahverengi kömür 24
Maden kömürü 18,2
Nükleer enerji 14,1
Doğalgaz 8,8
Diğer 4,1
Madeni yağ ürünleri 0,8
 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz