Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS

Etiketler: akkuyu

Nükleerde ‘Türk modeli’ için hedef 2040!


Yayın: 17-10-2012
Kategori: Nükleer

Türkiye’de Akkuyu ve Sinop’ta inşa edilmesi planlanan nükleer enerji santraları için çalışmalar hız kesmeden sürdürülürken, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen ‘2023 Uluslararası Nükleer Teknoloji Transferi Kongresi’nde 2040’ta yerli yapım santral kurmanın ‘Ulusal Hedef’ haline getirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

 Yeni nükleer santralin yeri belirleniyor


Yayın: 18-10-2012
Kategori: Nükleer

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci nükleer santralle ilgili müzakerelere üçüncü santralin yer tespit çalışmalarının da eklendiğini, yeri henüz belli olmayan üçüncü santralin Akkuyu büyüklüğünde olacağını açıkladı.
Rusya’dan Akkuyu'ya ortaklık teklifi


Yayın: 27-11-2012
Kategori: Nükleer
Etiketler: akkuyu rusya

Rus şirketin Mersin'e yapacağı ilk nükleer santrale 14 bin sanayicinin üst kuruluşu olan OSBÜK'ten ortaklık teklifi gitti. İş dünyası, santrale finansman ortağı olup ucuz elektrik kullanmayı hedefliyor.
Rusya Akkuyu'da çalışacak 400 öğrenci yetiştiriyor


Yayın: 01-12-2012
Kategori: Nükleer
Etiketler: akkuyu rusya

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye hafta başında yapacağı ziyarette en güncel uluslararası konularda görüş alışverişi yapılacağını, Ortadoğu ve Transkafkasya problemlerinin de gözden geçirileceğini söyledi.
Akkuyu Nükleer Santrali en büyük yatırım olacak


Yayın: 04-12-2012
Kategori: Nükleer

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızlı bir gelişim içerisinde olmasından memnuniyet duyduğunu belirtirken Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin, "Toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar olan Akkuyu santrali ülkemizde bir kalemde en büyük yatırım olacak. Santralle ilgili çalışmalar sorunsuz sürüyor" dedi.
Mersin’de nükleer enerji masaya yatırıldı


Yayın: 11-12-2012
Kategori: Nükleer

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ülkenin 2023 hedefi ve sonrasına ulaşması için nükleer enerji üretilmesinin zorunluluk olduğunu belirtti.
Akkuyu için lisans 2013'ün ilk yarısında


Yayın: 11-12-2012
Kategori: Nükleer
Etiketler: akkuyu

Akkuyu Nükleer Santrali'nin işletmesini üstlenen NGS Elektrik, oluşan tepkileri önlemek için Büyükeceli'de açtığı kamu bilgilendirme merkezinin bir örneğini de Mersin merkeze açmaya hazırlanıyor.
Nükleere mecburuz!


Yayın: 18-12-2012
Kategori: Nükleer

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de nükleer enerjinin enerji arz kaynakları arasına dahil edilmesinin, artan elektrik enerjisi talebinin karşılanması ve ithal yakıtlara bağımlılıktan doğan risklerin azaltılmasına yapacağı önemli katkı nedeniyle elzem olduğunu söyledi.
Akkuyu ekonomik açıdan avantajlı güvenlik açısından riskli!


Yayın: 21-12-2012
Kategori: Nükleer

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ‘Nükleer Enerjiye Geçişte Türkiye Modeli’ raporuna göre Akkuyu Projesi ekonomik açıdan avantajlı, güvenlik açısından da kontrol edilebilir riskler taşıyor.